Avatar billede trophymanager Nybegynder
04. august 2005 - 12:51 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

javascript og firefox

Jeg har problemer med en mouseover funktion der synes at virke fint i explorer, men firefox vil ikke rigtig æde den. Er der nogen der kan hjælpe?

<a href="#" onMouseOver="mouseover('billede2');" onMouseOut="document.getElementById('billede2').src='hus.gif';">
<img name='billede2' src='gammelthus.gif'></a>
Avatar billede roenving Novice
04. august 2005 - 12:55 #1
Du beder jo også om billedet med id, men har ikke et id på billedet !-)

-- men du kan da også meget nemmere:

<img id='billede2' src='gammelthus.gif' onmouseover="mouseover('billede2');" onmouseout="this.src='hus.gif';">

-- hvad laver den mouseover iøvrigt ?-)
Avatar billede trophymanager Nybegynder
04. august 2005 - 22:25 #2
:) det er en del af sådan et drag vindue der bliver åbnet med et onclick fra et andet sted på siden. så tager den en værdi med så der kommer en forskellig mouseover alt efter hvilke billede man klikker på. m.m. har klippet lidt i det.  :)
Avatar billede trophymanager Nybegynder
04. august 2005 - 22:31 #3
man.. det virker! hvilken fejl.. smid et svar.
Avatar billede roenving Novice
05. august 2005 - 07:17 #4
Velbekomme '-)
Avatar billede roenving Novice
06. august 2005 - 02:31 #5
-- og tak for point ;~}
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester