11. august 2005 - 09:18Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Freeware program til VPN som er godt, sikkert og brugervenligt
Hej Netværkseksperter,
Jeg skal bruge lidt hjælp, da jeg mangler en program som anført. Programmet skal blandt andet anvendes til fjernsupport - herunder installation af patches, fjernelse af vira m.m.
Da jeg er forholdsvis nøgen på VPN/netværkssiden, ville det være rart, om programmet er brugervenligt.
Så vidt jeg har forstået skal der installeres/oprettes en virtuel server (mig), og dem som skal hjælpes er clients - ret mig venligst, eller rettere sagt lær mig basis.
Hej Screem, er du rar at forklare hvor jeg finder VPN under XP, imens checker jeg realvnc. Er det iøvrigt sikker nok ? Har du erfaringer. Jeg er tilbage senere idag. Indtil videre tak.
Er det forbindelse til fjernskrivebord under kommunikation du mener, screem. I feltet "Computer", skal der her angives en IP, hvis det er en anden fysisk adresse (by), eller hvordan oprettes der ellers forbindelse til et fjernskrivebord. Resten af indstillingerne skal naturligvis rettes til, den er jeg med på.
du kan kun forbinde via fjernskrivebord (remote desktop) til XP pro maskiner, derfor realvnc, men for det skal virker skal der være åbnet en port (menr det er port 5000) samt der skal være en VNC server på den klient du vil administrere, er det noget du til skal hjælpe folk med, ville jeg nok oprette en VPN server hos dig selv, som folk så kunne forbinde til, og derefter kunne du så fra din lokation forbinde til klientens maskine med realvnc (eller andet program som mna kan fjern administrere maskiner med)
Hej igen screem. Jeg har nu prøvet dine forslag, og min konklusion er som følger. MSN og Fjernsupport via XP er for ustabilt, og virker kun nogle gange. At tale samtidig via messenger er skidt. Men Realvnc rykker. Der er hul igennem, og kun en smule forsinkelse. Altså meget brugbart. Man kan også vælge kryptering og password beskyttelse. Firewall'en skal også give tilladelse, og vælger man "Kun den ene gang" hver gang, jamen så er sikkerheden også god nok.
Screem smid lige et svar, så jeg kan belønne med point. Og Tazzaduha (tak skal du have)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.