Avatar billede fennec Nybegynder
16. august 2005 - 14:11 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Redirect til loginside på andet domæne

Vidreførsel af http://www.eksperten.dk/spm/634194 som jeg ikke fik endelig svar på.

Jeg er ved at lave et system, som tillader en bruger at logge ind på flere forskellige domæner. Jeg har derfor oprettet en database, som inderholder url'er til alle disse steder. Alle url's er af typen "http://www.etdomæne.dk/login.asp?user=etNaVn&pass=etPassWord" (med store og små bogstaver).

Hvis jeg tager disse url's og smider ind i adresselinjen, kan jeg fint logge på, men meningen er at brugeren skal se en liste over alle domæner, trykke på et link, hvorefter jeg slår url'en op i databasen og laver en redirect.

Problemet er bare at jeg ikkke altid bliver logget ind, når jeg bruger redirect. Efter flere tests er jeg kommet frem til, at jeg kan logge ind, hvis jeg lige har logget på med adresselinjen, også prøver med redirect, men det tror jeg skyldes nogle sessions/cookies.

Hvorfor kan jeg ikke logge ind med:
response.redirect("http://www.etdomæne.dk/login.asp?user=etNaVn&pass=etPassWord")

Når det virker fint at smide det i adresselinjen??

Jeg er nu kommet så lang (efter flere tests) at det kun er IE der er problemer med. Har en ide om at det måske er noget header der er problemet.

Der skal desuden fortælles at det kører i et frameset, og hvis jeg laver en side med "document.location='xxxx';" (som ikke kører i framsettet) virker det fint, men med samme kode i framesettet virker det ikke. Det er altså både redirect og location der ikke virker.

Har desuden også hørt at det kan være noget cache på serveren, men alle minre sider har dette med:
Response.CacheControl = "no-cache"
Response.AddHeader "Pragma", "no-cache"
Response.Expires = -1
Avatar billede nielle Nybegynder
16. august 2005 - 15:24 #1
Har du prøvet at URL-encode din loginstreng?
Avatar billede fennec Nybegynder
16. august 2005 - 15:32 #2
Der er ingen ulovlige tegn i så det burde ikke være nødvendigt...
Avatar billede fennec Nybegynder
23. august 2005 - 13:23 #3
Det viser sig at være et SP2 problem, hvor cookies fra forskellige domæner ikke bliver tilladt i et frameset.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester