Avatar billede danmarlin Praktikant
18. august 2005 - 17:24 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Forkert adgang til netværket via vpn

Nu prøver jeg denne kategori. Vi er efterhånden mange der har forsøgt at finde løsningen på dette problem, uden held.

Jeg har en bærbar computer som kobler sig til netværket/domænet via en vpn-tunnel på en DI-824VUP+ router.
Han får adgang til serveren og alt fungerer korrekt.
Det der virker underligt er, at hvis man på clienten pinger serveren er det OK, men man kan ikke pinge clienten fra serveren.
DNS er fuldstændig korrekt, og han kan bruge alle funktioner undtagen adgangen til Exchange-serveren. Det er her problemet er.
Ifølge DLink burde der ikke være nogen problemer med at koble på exchange via deres router.

Hvis nogen kan løse denne gåde er der mange point at hente. Vi er flere der sidder og klør os i nakken.
Avatar billede screem_brille Novice
18. august 2005 - 17:35 #1
er der nogen firewall på klienten ? den kan nemt have lukket for ICMP traffik (ping kommandoer og lignende)
Avatar billede danmarlin Praktikant
18. august 2005 - 18:16 #2
Der er en firewall på clienten, men den er disable.
Avatar billede screem_brille Novice
18. august 2005 - 18:29 #3
hvilket OS er der på klienten ? er der problemer hvis vedkommende kobler sig direkte på LAN siden ?
Avatar billede danmarlin Praktikant
18. august 2005 - 19:06 #4
Clienten er WinXP og ingen problemer når den bærbare sidder på det interne netværk.
Avatar billede danmarlin Praktikant
23. august 2005 - 16:44 #5
Mysteriet er opklaret...........
Det var vpn-clienten som den var gal med. Efter at have ringet til D-link (hvilket jeg iøvrigt har prøvet flere gange), skruede jeg bissen på og sagde at jeg ikke ville købe noget af deres skrammel mere hvis de ikke kunne give mig en konsulent som kunne løse problemet. VUPTI fik jeg fat i en svensker som udmærket kendte problemet.
Jeg skulle bare gå ud på deres ftp-server og downloade en opgradering til vpn-clienten. Vpn-clienten hedder DS-601 men opgraderingen hedder 102 så det er jo fuldstændig indlysende og meget nemt at finde. Hvorfor de har lagt den på deres ftp-server og ikke på deres offentlige hjemmeside var der ikke noget svar på.
Iøvrigt kunne den kvikke svensker fortælle mig at man aldrig måtte afinstallere vpn-clienten før man havde ogpraderet den hvis man kørte WinXP SP2. Dette ville gøre at maskinen går fuldstændig i kludder. Dejligt at få at vide 2 dage efter man har gjort det og iøvrigt har måttet reinstallere maskinen.
Adressen til ftp-serveren er:  ftp.dlink.se  hvis andre skulle have brug for det.
Søg efter products / ds-products / ds-601 / drivers firmware / dlinkcli102.zip
Avatar billede screem_brille Novice
23. august 2005 - 17:15 #6
ok, men husk at luk spørgsmålet *S*
Avatar billede danmarlin Praktikant
23. august 2005 - 17:56 #7
hm, hvordan lukker jeg nu lige et spørgsmål ?
Avatar billede screem_brille Novice
23. august 2005 - 18:43 #8
ligger et svar så kan du acceptere dette (bagefter) ;)
Avatar billede danmarlin Praktikant
23. august 2005 - 20:04 #9
det var jo nemt
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester