Kører ssh serveren? Dette kan kontrolleres med kommandoen:
service sshd status
Hvis du har sat sikkerhed til høj, bliver der også aktiveret en firewall. Den kan konfigureres fra mandriva kontrol panel, eller midlertidig deaktiveres med kommandoen:
service iptables stop
Du arbejder med en beta udgave. Selvom den er den nyeste beta, er der sikkert lavet mange ændringer/opdateringer i den allerede før/mens du downloadede den. Disse opdateringer kan du få på næsten samme måde som du kan hente sikkerhedsopdateringer til de officielle udgaver af mandriva. Jeg har ikke selv afprøvet kommandoerne (da jeg ikke bruger beta, men jeg tror disse kan gøre det for dig:
urpmi.addmedia --distrib
http://www.klid.dk/homeftp/Mandrake-devel/cooker/x86_64/urpmi --auto-select
I de officielle udgaver sker der ikke fejl under opdateringer (7-9-13), men i beta kan det ske at noget helt andet holder op med at fungere. Husk at beta faktisk er de udgaver som udviklerne leger med. Du skal også regne med at den downloader ret mange opdateringer.
Beta udgaver er heller ikke til almindelige brugere. Derfor tror jeg også at mandrivas cooker mailling liste har lettere ved at hjælpe dig. Den læses af dem der udvikler mandriva, mens dette forum mest er for brugere (af de officielle versioner).
Men du må selvfølgelig gerne spørge her alligevel. Hvis det viser sig at kunne lokaliseres til en fejl i mandriva, så kan vi lige udfylde en bugzilla til udviklerne.