Avatar billede m-kris Nybegynder
13. april 2001 - 13:48 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Hvide pixels i bitmaps

Jeg afmasker nogle bitmap billeder i photoshop og sikrer mig grundigt, at der ikke ligger andet end hvide pixels og svirrer rundt om de afmaskede billeder. Jeg gemmer dem som JPEG.
Når jeg importerer dem ind i Director (7), og vælger \"Background transparent\", så ligger der alligevel en massiv masse pixels rundt om de afmaskede ting. Jeg må så møjsommeligt slette disse med viskelæderet i Paint vinduet.
Hvordan kan jeg undgå dette? Jeg bemærker, at mine billeder som default bliver \"dithered\" - er det det, der er problemet? Og hvordan kan jeg undgå dette? (Jeg går ind i egenskabsvinduet og fravælger \"dither\", men det ændrer ikke noget).
Avatar billede crunch Nybegynder
13. april 2001 - 13:53 #1
lav din baggrund transperent i phs. hent billedet ind i photoshoformat.
Avatar billede sauron Nybegynder
19. april 2001 - 19:51 #2
Du skal i al fald ikke gemme som JPEG. JPEG er usædvanlig dårlig til ensfarvede flader, så din fine hvide farve bliver udskiftet med en masse grumsehvidt. Gem heller som fx BMP, der bevarer billedets fulde indhold. Hvis du absolut vil have komprimeret dit billede, så prøv GIF. Og \'dither\' skal du ganske rigtigt holde dig fra.

Mvh.
Peter
Avatar billede crunch Nybegynder
19. april 2001 - 20:03 #3
flashfiler er også rigtig gode.
+ helt klare farver og flot vektor grafik.
+ fylder ingenting
Avatar billede booster Nybegynder
23. april 2001 - 10:13 #4
jeg har ikke haft problemer med at bruge jpg\'s til det, såfremt man vælger quality = 100.

men ellers er bmp ikke en dårlig ide, nej ;o)

(men HUSK, at hvis du skal bruge masking til fx shockwave ting, så sæt compression->jpg quality til 100 - ellers har du tabt ;o))

mvh.
Heine.
Avatar billede m-kris Nybegynder
14. juni 2001 - 00:37 #5
Det var ikke min mening af afvise svarene, men det virkede, som om man kun kunne acceptere et svar, og ikke dem alle. Men jeg kan bruge alle svarene.
Tak for dem.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester