Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Characterer i filnavne er st spørgsmål om hvilket tegnsæt din distro understøtter. De nyere understøtter utf8, dvs "alle" tegn, ældre distros understøtter typisk ascii. En del applikationer understøtter desværre endnu ikke utf8 :-(, så uanset hvad er du næsten sikker på at komme i uføre ved brug af tegn udenfor ascii.
På SuSE er der en fil, der hedder /etc/SuSE-release . Deri står hvad det er for en version der køres. Dit tegnsæt finder du med kommandoen locale.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.