Igår skiftede jeg mit kabinet ud med et nyere kabinet. Efter jeg havde monteret alt og ville starte computeren, fik jeg et problem. Computeren starter, men der sker intet ved skærmen, den forbliver simpelthen sort. Nu er jeg så desperat for at få den til at virke da jeg skal bruge den i aften når jeg skal til BIT.
Ting jeg har prøvet: Haft grafikkortet ude og sætte det i igen. Prøvet 3 forskellige grafikkort, heriblandt 2 AGP, og 1 PCI. Fjernet strømmen fra diverse blæsere. Skiftet strømstik i grafikkortet.
Det er disse ting jeg lige kan erindre jeg har prøvet. Desuden har jeg tjekket efter at skærmstikket sidder ordenligt. Forresten så kan jeg godt tænde skærmen men så kommer beskeden: "No signal"
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Det der "No signal" kommer vel når du tænder SKÆRMEN uanset om din 'putter' er tændt eller ej. Altså om der i det hele taget kommer noget som helst ud af skræmsikket...
Altså HD 'snakker'/arbejder under opstart som XP plejer ?
Hvis du starter PC'en uden grafik kort, skal give nogle bip lyde, for at indikere at her mangler noget. De kloge kan tyde bip lydene til grafik kortet.
Bare på dem Majsmarken, vi gider ikke ikke alle de uafsluttede spørgsmål, og da slet ikke dem uden point................ vel?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.