Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Dette åbner en konsol hvor du kan lave alle mulige sjove indstillinger for Windows. Min er på engelsk så du må selv lige sjusse dig frem til hvad de forskellige punkter hedder på dansk :)
Du skal finde punktet: User Configuration -> Administrative Templates -> Control Panel -> Display.
Under display finder du så: "Hide Settings Tab". (tab = faneblad). Så skulle fanebladdet "Indstillinger" helt forsvinde.
Under display finder du så: "Hide Settings Tab". Denne skal du dobbeltklikke på og sætte til Enable / Aktiveret. SÅ skulle fanebladdet "Indstillinger" forsvinde :)
Bare vær opmærksom på at det gælder for alle brugere på din maskine. Så hvis du et tidspunkt vil rode med skærmindstillingerne skal du lige ind og sætte den tilbage til deaktiveret. (IKKE "ikke defineret").
Synes godt om
Slettet bruger
01. oktober 2005 - 23:59#3
jeg ved du svare efter din bedste mening - det her er (delphi programmering) og mit svar går på hvordan man rent programmelt kan ændre (disable) musens højreklik.
Havde skam set kategorien. Men det er før sket at folk har fejlplaceret deres spørgsmål. Du nævnte ikke selv noget om kode ;)
Anywho... Det er altså selve højreklikket du vil ændre på og ikke specifikt adgangen til skærmindstillingerne? Specifik kode kan jeg ikke umiddelbart rysted ud af ærmet, men et par forslag til hvad du kan kigge efter kan jeg da komme med.
Lige så vel som du kan mappe tasterne på tastaturet til forskellige funktioner, skulle det også være muligt at "fange" et højreklik. Det er også muligt i Windows via Registry at disable højreklik (evt. kun for en enkelt bruger). Så hvis du ved hvordan du manipulere med Windows Registry skulle det ikke være så problematisk.
Det med at den skriver medddelser som at ting er blevet deaktiveret af administrater sættes ved at skrive en streng i registreringsdatabasen.
CRTL + ALT + DELETE deaktiveres med følgende delphikode: procedure DisableTaskMgr(bTF: Boolean); var reg: TRegistry; begin reg := TRegistry.Create; reg.RootKey := HKEY_CURRENT_USER;
if bTF = True then begin reg.WriteString('DisableTaskMgr', '1'); end else if bTF = False then begin reg.DeleteValue('DisableTaskMgr'); end; reg.CloseKey; end;
Vil gætte på at hvis man skriver noget andet i databasen, samme sted, så kan man deaktivere højreklikning. Prøv at først have det aktiveret, og så se i reg databasen om der er noget. Derefter slå det fra, så du ikke kan højreklikke, og se om den så har tilføjet den.
Du selv ændre om det skal være HKEY_CURRENT_USER eller om det skal være for alle brugerne. Jeg kan ikke lige finde den indstilling for hvordan man deaktiverer højreklik på skrivebordet...
if bTF = True then begin reg.WriteString('NoDispSettingsPage', '1'); end else if bTF = False then begin reg.DeleteValue('NoDispSettingsPage'); end; reg.CloseKey; end;
Hvis du skal have den til at gælde for alle brugere erstatter du: "HKEY_CURRENT_USER" med "HKEY_LOCAL_MACHINE"
// Jonat...
SÅ kalder du den bare med: DisableSkaermIndstillinger(True); // For at deaktivere fanebladet DisableSkaermIndstillinger(False); // For at aktivere fanebladet
Synes godt om
Slettet bruger
12. oktober 2005 - 18:51#9
med den kode det eneste der bliver disabled er mit numereiske tastatur jeg kan stadig få fat i skærm indstillingerne
iøvrigt er det taskmanager(opgavestyring) du disabler med den kode
Synes godt om
Slettet bruger
12. oktober 2005 - 23:13#10
hvordan får jeg dne til at skrive:
NAVN TYPE DATA NoDispSettingsPage REG_DWORD 0x00000001 (1)
istedet for
NAVN TYPE DATA NoDispSettingsPage REG_SZ 1
Synes godt om
Slettet bruger
13. oktober 2005 - 23:21#11
problem løst har brugt det her
reg.WriteString('NoDispCPL', '1');
så får man en meddelse at skærmindstillingerne er deaktiveret af administrator
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.