02. oktober 2005 - 21:54Der er
3 kommentarer og 1 løsning
Overvågningsudstyr mm. til huset
Jeg er i den heldige situation at vi til foråret begynder at bygge drømmehuset! I den anledning kan man jo ikke helt undgå at tænke på hvad man kan putte ind i huset af fede ting. Jeg har et par ting i tankerne allerede;
#1: En eller anden opbygning af internet netværk (bør vel være trådløst, eller hvad?) Der sikrer opkobling til netværk i hele huset. Derudover evt. central server til MP3'er osv. med højttalere i alle rum. Nogen der har forslag til hvordan det bedst opbygges??
#2: Intelligent overvågning koblet til alarm. Vi skal nok have "intelligente elinstallationer" der muliggør at man kunne programmere huset så ALT lys tænder hvis en alarm går. Hertil kunne det jo være lækkert med en form for kamera-overvågning af hele hytten. Hvordan kan det bedst gøres???
#3: Det kunne være så fedt med en fladskærm i køkkenet der alene fungerer som "fjernskrivebord" så man kan se indgående emails og gå på nettet mm. Jeg har bare ikke lyst til at have en egentlig computer (med kabinet, mus og kayboard) stående. Nogen der har et bud på en fed løsning (ex. en stor touch-screen med mulighed for onscreen keyboard), eller er det bare noget med en bærbar med trådløst net??
Håber på en masse fede inputs og ideer. Som sagt starter vi jo helt fra bunden, og det gør jo mange ting lidt lettere i forhold til installationer???
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Netværk kan bære alle slaks moderne kommunikation, miltimedi underholdning, kommunikation, data m.m..
Dette betyder at du bør opbygge mulighed for at lave forskellige former for netværk i dit hjem.
Jeg er pt igang med at omkable Frederiksberg Slot og min grundtanke har været at kikke på de forskellige rum for at se hvor mange forskellige net der kunne være brug for i netop denne type rum. Det betyder at der på slottet er trukkes kabler således at de rum med færrels opkomblingsmuligheder kan have to forskellige net kørende, normaler er 4 forskellige net og enkelte kan have op til (teoretisk) 25 forskellige net kørnede.
Jeg har se etableret mit hovedkrydsfelt således at nettene kan etableres som jeg ønsker.
Du kunne gør det således:
Først etablerer du kabelbakker og trækkanaler så hele huset er dækket. Husk i den forbindelse også de marginale rum, f.eks. loft og krybekælder, da du kunne komme ud i at skulle etablere en forbindelse her til, hvis ikke ander så midlertidigt. Herefter er det muligt for dig at trække kabler ud i dine kabel bakker sådan som du måtte ønske. Når føringsvveje først er lavet er det en smal sag at trække flere hvis derer behov.
Dit hovedkrydsfelt er stort nok og har switche nok skulle det være en smal sag. jeg anbefaler at du laver det så fleksibelt som muligt da der vil blive behov for flere net. Du vil have behov for
Internet net, hvor du kan koble dig til internettet overalt fra huset Telefon net, så du kan sætte telefoner op overalt. Musik/video net, så alle rum kan dækkes fra din centrale medieserver. Alarm net, så du kan vidio og bevæglesesovervåge alle rum.
Du bør undgå trådløse net, de er for usikre, for lette at lave dos angreb mod, for langsomme og for ustabile IMHO
#1 Kabel versus trådløst: Jeg er enig med bufferzone. Hvis du vælger trådløst, kan du købe hver enkelt element: alarmer, telefon osv uafhængigt af hinanden for en slik i Netto, men du fylder æteren og bliver aldrig homogent og lækkert. Du skal formentlig også skifte en masse batterier løbende. Et kabelbårent netværk er ret fremtidssikkert. Aktuelle kategori 5E kabler kan køre 100mbit nu, men formenlig med udskiftning af elektronik køre 125, 250 eller 1000mbit i fremtiden. Du kan også vælge kategori 6 kabler, men der er vist ingen garanti for at de lever op til fremtidige standarder. Check Greenline.dk og andre for priser. Du kan købe et færdigt net IHC-net via en installatør jeg tror det vil kost 40-50k - jeg har købt enkelte IHC-dele, lagt flexrør og sat 1-2 dåser/udtag (2kabler pr dåse) i hvert rum og jeg har brugt 6k i alt. Disse udtag dækker stereo, tv, telefon. Du skal så tænke strategisk - hvor kunne du forestille dig en fladskærm, projektor eller bevægeføler/kamera fra alarmsystem. Disse udtag skal jo placeres højt eller ved loftet. For ikke at plastre hjemmet til med inaktive dyre og skæmmende udtag er det rigtig klogt at trække flexrør til grønne murdåser tage fotos af dem og markere dem på tegninger - og så tapesere/male dem over. Det er tjekket at kunne koble en fladskærm til på en bar væg på en formiddag. (træk 2 flexrør til 2 dåser så du også kan få elektricitet frem uden synlige ledninger) #2 Krydsfelt: Den anden ende af kablerne skal så ende hvor telefon/internet/kabeltv kommer ind i huset. Det bliver så husherrens (dit) tempel. Jeg har en strøm-svag server stående med billeder, musik og fulde DVD-film lagt ind. Den kan også bruges som kodeordsbeskyttet postserver/lager som du kan nå udefra. Film, billeder mm vises så på fjernsyn ved hjælp af en medieafspiller, feks Pinnacle 200, stående ved skærmen. Disse styres med fjernbetjening. Skrivning af E-mail ved en skærm i køkkenet - det må vist vente lidt hvis du ikke vil have en mikroPC stående. Jeg har lavet et trin-for-trin dokument hvis du vil til at samle netværket selv. Det kan jeg evt maile dig.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.