- men så ville min IE6 ikke læse siden, men tilbyde mig at downloade den i stedet ... med mindre, der bliver diskrimineret mellem klienterne på serveren ;o)
pidgeot >> Det lyder måske lidt ubehageligt, når jeg taler lige ud af posen - men det er ikke for at nedgøre dine kode-kompetencer :)
Det, der pisser mig af (i voldsom grad endda), er den ubehagelige arrogance de fleste tutorial-forfattere lægger for dagen.
Der er en verden til forskel forskel på at hjælpe i et kodeforum som dette - og så at påtage sig rollen som decideret underviser. Gør man det sidste, har man en forbandet pligt til at sikre sig, man har sat sig ordentligt ind i tingene - og at det, man skriver, holder vand.
Ellers er det langt bedre for alle parter, at man holder sin kæft! Det er urimeligt, at så mange uskyldige skal spilde så megen tid med at lære fejlagtige fremgangsmåder af 'guruer', der selv har en yderst begrænset viden.
Der er få ting, der som webtutorials skærer forskellen mellem informations- og videnssamfundet ud i metertykt pap.
Informationer (omend fejlagtige) om XHTML kan findes overalt på nettet ... viden om emnet bør hentes ét sted:
www.w3.org ;o)