Avatar billede it-dyret Nybegynder
10. oktober 2005 - 20:59 Der er 14 kommentarer og
2 løsninger

Forbinde to kablede LAN via Wireless

Jeg bor i et hus, hvor der er et simpelt kablet LAN i stueetagen - men nu ønsker jeg også at lave LAN i kælderen. Og disse to LAN's skal forbindes for at kunne deles om Internetforbindelsen i stueetagen.

Problemet er, at det ikke er muligt/ønskeligt at trække kabel mellem de to etager - hvorfor jeg tænker på, om det ikke er muligt at skabe den forbindelse via en trådløs router/access point på hver etage? Andre løsninger er også velkomne, hvis de kan løse problemstillingen - eller bare er "smartere"! :)

De to netværk skal helst være adskilte med undtagelse af delingen af Internetforbindelsen.

What dælen do I do??
Avatar billede kenp Novice
10. oktober 2005 - 22:30 #1
ja du vil kunne gøre det med 2 bridges uden problemer. eller 2 accesspoints som bare skal understøtte brigde mode.
Avatar billede it-dyret Nybegynder
10. oktober 2005 - 22:58 #2
Det lyder jo umiddelbart godt, men kan du ikke uddybe det lidt nærmere... Hvor finder man som regel de indstillinger? Er det noget, som de fleste routers/access points understøtter (bridges siger mig i denne forbindelse ikke noget)?

Og kan du sluttelig anbefale et produkt, som kan løse opgaven?
Avatar billede kenp Novice
10. oktober 2005 - 23:01 #3
ja f.eks. wap54g vil kunne løse opgaven med at brigde forbindelsen fra kælder til stue.. udover det så vil den du har i stuen også kunne køre som alm. accesspoint til trådløst netværk. hvor dne i kælderen kun kan sende til den i stuen.

vhor man findet det tjaa lidt med forskel men det hele står som regl ei deres manualer.
Avatar billede it-dyret Nybegynder
10. oktober 2005 - 23:08 #4
Det må være en Linksys, at du snakker om... Jeg har en LinkSys WRT54G, men der kan jeg ikke finde noget omkring "bridge mode". Du skulle vel ikke vide, om den understøtter det??

Skal begge access points/routers understøtte bridge mode eller er det nok, at kun den ene gør det?

Og vil det være muligt at holde de to netværk adskilte, så det ikke er muligt at tilgå noget i kælderen fra netværket i stuen? Er det måske ligefrem en medfødt egenskab, når først det er sat op?
Avatar billede kenp Novice
10. oktober 2005 - 23:13 #5
Det er en router den WRT54G men ja dne kan bruges som den part som skal stå i stuen... så kan du faktisk nøjes med 1 WAP54G til din kælder.

ja det er nok at 1.

Nej det er ikke nogen medfødt egenskab. og faktisk vil de kunne se dit netværk.
Avatar billede it-dyret Nybegynder
10. oktober 2005 - 23:29 #6
Hvad skal jeg mere gøre for at lave det kablede LAN i kælderen? Skal jeg blot smide kablet fra wap54g i uplink på en switch, som resten af LAN'et går på?
Avatar billede kenp Novice
11. oktober 2005 - 08:30 #7
ja kort sagt... du skal lige ind og sætte den op til at den skal sende til din wrt54g men resten er lige som at sætte din nuværende router op.
Avatar billede it-dyret Nybegynder
11. oktober 2005 - 23:28 #8
Hvad vil der mere skulle til, hvis jeg vil holde de to netværk adskilt - og samtidig have trådløs adgang i kælderen, som har adgang til den kablede del af kælderen?

Jeg forestiller mig noget i retning af: "internet<->router(stue)<->accespoint <...> accespoint(med wireless bridge)<->wireless router<->diverse enheder der kræver kabel , hvor <-> er kabel og <...> er wireless"

Hvor wireless router i kælderen er med både for at skjule netværket og skabe den trådløse adgang på kælder-LAN'et. Lyder det fornuftigt? Eller er der mulighed for at slå access point og router i kælderen sammen til én enhed, altså en wireless router, der understøtter bridge mode?? Eller vil den stadig kun kunne sende op til stuen?
Avatar billede kenp Novice
11. oktober 2005 - 23:36 #9
ja det er helt korrekt at det er det du behøver men skrev du ikke at du havde en wireless router ? hvis ja så skal den bare se således ud.

internet<->router(stue)<...> accespoint(med wireless bridge)<->wireless router<->diverse enheder der kræver kabel.

også kan du lukke dem ude som er trådløs i kælderen ved at bruge en anden kode samt evt macfiltrering for at de ikke bare tilslutter sig direkte til stuen..

Men hvis du køber endnu en wireless router eks. magen til den du har i forvejen. så mener jeg at man kan få noget alternativt firmware så du på den måde kan spare det AP i kælderen også (jeg ved dog ikke det sidste med sikkerhed da jeg ikek selv køre linksys)
Avatar billede kenp Novice
11. oktober 2005 - 23:36 #10
hovsa glemte lige noget.. hvis dem i kælderen ikke skal på wireless så behøver det jo ikke være en wireless router dernede.
Avatar billede it-dyret Nybegynder
11. oktober 2005 - 23:57 #11
Du har ret med hensyn til den trådløse router (som jo så skal stå i stuen)...

Der skal både være kablet og trådløst netværk i kælderen, som stadig er adskilt fra stuen. Men du mener, at det skulle kunne lade sig gøre med blot en wireless router (som understøtter bridge mode) - evt. vha. alternativ firmware??
Avatar billede kenp Novice
12. oktober 2005 - 08:22 #12
Ja når der skal være begge dele dernede så skal den jo være wireless..

ja hvis de understøtter brigde mode så skulle det virke med kun 1 enhed frem for at skulle have 2 på.. Men der skal du altså lige igang med google for at læse dokumentationer for at finde frem til noget du vil/kan bruge.
Avatar billede it-dyret Nybegynder
17. oktober 2005 - 00:24 #13
For god ordens skyld vil jeg lige nævne, at jeg er i gang med at købe de nødvendige stumper ind, men holder spørgsmålet åbent, indtil jeg har fået det sat... Det kunne jo være, at der dukkede et spørgsmål op undervejs! :)
Avatar billede it-dyret Nybegynder
29. oktober 2005 - 12:08 #14
Så har jeg endelig modtaget den bridge, som jeg bestilte til formålet, men jeg kan ikke få det til at fungere :(

Setup'et er lidt anderledes end tidligere beskrevet, da jeg ville starte simpelt ud for at se, at det virkede:

internet <-> kablet router (stue) <-> access point (stue) <...> Linksys WET54G bridge (kælder) <-> switch <-> diverse kablede enheder

Langt de fleste indstillinger i bridgen er lige til at gå til, og SSID, kryptering og nøgle er indtastet korrekt. Men det er som om, at der ikke bliver skabt forbindelse... Og jeg er i tvivl om følgende:

Bridgen kan enten stå i infrastructure eller ad hoc mode, og jeg aner ikke hvilken, der er korrekt (den står til infrastructure). Den kan enten have en statisk eller en dynamisk IP. Det burde være fint nok med den dynamiske, da den jo så bør få tildelt en IP af DHCP serveren i routeren i stuen... men det ser ikke ud som om, at den gør - faktisk betyder det blot, at jeg mister muligheden for at konfigurere den via webinterface, da jeg ikke ved, hvilken IP jeg kan finde den på... Og hvis jeg lader den stå på statisk, så er jeg i tvivl om, hvilken gateway at den skal have. Jeg ville tro, at det skulle være 192.168.1.1 som er routeren i stuen, men det virker heller ikke??

Håber, at der er en, som sidder med et guldkorn!
Avatar billede it-dyret Nybegynder
29. oktober 2005 - 12:08 #15
Det skal lige nævnes, at access point'et i stuen virker fint, da jeg kan koble op til det via en laptop...
Avatar billede it-dyret Nybegynder
05. december 2005 - 00:16 #16
Efter en masse bøvl er det endelig lykkedes mig at få etableret forbindelse - ved ganske enkelt at skifte "access point (stuen)" ud med en trådløs Linksys router.

Men selv om signalet er fint målt på bridgen, ryger forbindelsen konstant... Men dette spørgsmål bliver hermed lukket - og så vil jeg forsøge at få svar på mine spørgsmål vedr. stabiliteten andetsteds...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester