Avatar billede bashar Nybegynder
18. oktober 2005 - 11:47 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Hvilke VCO IC'er findes der?

Hej alle

Jeg sidder og leder efter en voltage controlled oscillator IC som er standard eller i det mindste relativt nem at få fat på.
Den skal minimum have et spektrum fra 1 til 50MHz.
Jeg har allerede anvendt en SN74S124 fra Texas Instruments, men selv om den kan det, den skal, så er databladet ikke komplet nok til, at jeg kan forstå, hvordan den skal anvendes. Hvis nogen af jer derude kan komme med et eksempel på fortrådning af 124'eren, er dette også et acceptabelt svar.

Fordi det her spørgsmål nok er en smule for teknisk for eksperten.dk, giver jeg max. points for acceptabelt svar.

Bashar
Avatar billede screem_brille Novice
18. oktober 2005 - 11:55 #1
i hvilken forbindelse skal den benyttes ?
Avatar billede bashar Nybegynder
18. oktober 2005 - 12:34 #2
Jeg  er ved at konstruere en resonans-detektor. VCO'en er hjertet i den dims...
Avatar billede screem_brille Novice
18. oktober 2005 - 12:38 #3
tænkte mere på de omkring liggende komponenter (hvis man kunen finde en anden med et noget bedre datablad, for vi er enige i de har været meget sparsomme i det her tilfælde), har en masse cd/DVD med datablade osv, men har ikke lige kunne finde noget på den kreds, men vil en anden VCO kunne bruges ?
Avatar billede bashar Nybegynder
18. oktober 2005 - 13:54 #4
Ja en anden type kunne helt sikkert bruges. TI har lavet afløseren (samt afarter), nemlig 74ls629, men den har samme problem som alle andre: For lille spektrum. Den gamle går fra 0,12Hz til 85MHz... Ufatteligt, at den slags ikke er standard.
Men egentlig så er jeg ligeglad med, hvad det er for en type, bare den går til mindst 50MHz. Den eneste anden IC i konstruktionen er en LM324 til forstærkning af en DC-spænding.
Jeg kunne sætte mig ned og konstruere en svingningskreds eller noget lignende, men jeg er simpelthen for doven... Med mindre jeg simpelthen ikke har noget valg.
Avatar billede oz3tl Nybegynder
20. oktober 2005 - 21:20 #5
Jeg kender ikke så meget til det men det lyder som om at en DDS VFO måske kunne bruges til formålet, har kun hørt om en DDS VFO men en mulighed var måske at søge på nettet.

M.V.H.
TLV
Avatar billede screem_brille Novice
30. december 2005 - 11:44 #6
brug for mere hjælp ?
Avatar billede screem_brille Novice
08. februar 2007 - 23:38 #7
brug for mere hjælp ?
Avatar billede bashar Nybegynder
09. februar 2007 - 00:57 #8
Næh
Avatar billede screem_brille Novice
09. februar 2007 - 01:00 #9
fin måde at takke folk for hhjælpen på :O
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester