20. oktober 2005 - 22:03Der er
27 kommentarer og 1 løsning
fejl 0xc0000005 ved installation af printer?
Jeg har købt mig en splinterny Canon PIXMA IP4200
Når jeg prøver at installere softwaren siger den: "MSETUP4.EXE har fundet en fejl og afsluttes."
Teknisk oplysninger (starten af dem): Exception Information Code: 0xc0000005 Flags: 0x00000000 Record: 0x0000000000000000 Address: 0x0000000000b1149f
Jeg kører XP Home SP2. Har prøvet i fejlsikret og der kommer den også igang med installation, men den stopper da den siger at "Print spooler" ikke er startet. HAr prøvet at starte manuelt, men kan ikke i fejlsikret.
jeg har kørt en sfc /scannow, men så beder den om XP prof cd'en hvilket aldrig har været i forbindelse med min pc, min pc er home...! Jeg kan ikke bruge home cd'en... Hvad gør jeg så?
ellers. Citat.: To resolve this problem, contact Microsoft Product Support Services to obtain the hotfix. For a complete list of Microsoft Product Support Services telephone numbers and information about support costs, visit the following Microsoft Web site: http://support.microsoft.com/contactus/?ws=support
hvis du har muligheden, så prøv at installere den på en anden maskine..?
det kan være et sprog problem feks.?? ellers er der jo en grund til de opdateret softwaret..O) Og tit virker xp-drivere på w2k... den kan så finde på at sige.. ikke kompetible, vil du fortsætte.. tryk ja.
her er det samme problem (anden printer) men de siger også hent en anden driver, ellers rens cdén, og åben den manuelt, og henvis til rette *.inf, når du opdatere drivren i enhedshåndtering.
ja lidt specielt. Så ved jeg at MS fingerprint reader ikke virker med canons program :P Håber bare programmet kan køre efter jeg har døbt tilbage igen. Venter med at lukke til det er testet
Er ikke noget ret langt endnu, jeg vender tilbage når jeg er færdig...
Det skyldes at printeren ikke ville udskrive heller.. Den lavede papirstop konstant fra den ene bakke. Så prøvede ejg den anden og krash... larm og papirstop... Så tog jeg den fra og så at der lå et stykke, ja det lignede kridt nede i maskinen. Fjernede det, og så kørte den...
ik godt at vide, min pc var brugt selvom jeg købte den for at være ny, så det var også ombytning. Ombytning af nyt surround mindst 3 gange... osv.osv.
Programmer virker fint, lukkker her...
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.