27. oktober 2005 - 11:12Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Kommunikation med tomcatserver fra swing GUI
Hej Experter
Jeg har laveet en javaapplikation i java med anvendelse af swing libaries. Jeg ønsker at præsentere dataer herfra på en webside. Jeg regner med at sætte en TomCat server op. Eer det ikke en oplagt mulighed? er der evt nogle der har en god guide til dette eller et eksempel
Hvis du koder i Java og vil lav een web app er JSP/Servlet oplagt og Tomcat en oplagt server.
Men du kan ikke genbruge din Swing kode. Men hvis din GUI kode er adskilt fra din logik og data tilgang, så kan du genbruge den sidste i din Java web app.
Jeg har ikke bestemt hvordan dataerne skal gemmes endnu, men vi har en GUI, hvor vi ændrer nogle værdier i nogle felter. Værdien af felterne bliver så gemt som variable i applikationen. Hvilken måde vil være den mest naturlige at gemme disse værdier på, således at de kan trækkes ud og repræsenteres i JSP/Servlets. Database?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.