Avatar billede jaiz Nybegynder
02. november 2005 - 10:34 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

OffsetHeight / innerheight henholdsvis ie og netscape m.m

Jeg har lavet et lille script som sætter en iframes height til x og x blir different af indholdet af iframen via et div lag som jeg har lagt rundt om indholdet i framen som selvføgelig er skiftende og derfor jeg har valgt og bruge det på den måde, mit spørgsmål eller hvad man skal kalde det er at det ikke virker i netscape eller modzilla m.m men i internet explore virker det super duper. (Den kan godt finde ud af at detecte den rigtige browser :))


function resizeFrame()
{
    if (navigator.appName.substring(0,9) == "Microsoft")
    {
        window.parent.parent.document.getElementById('RecordView').style.height=document.getElementById('test').offsetHeight+200;
        alert('Internet Explore')
    }
    else if (navigator.appName.substring(0,8) == "Netscape")
    {
            window.parent.parent.document.getElementById('RecordView').style.height=document.getElementById('test').innerHeight+200;
            alert('Netscape')
    }
Avatar billede jaiz Nybegynder
02. november 2005 - 10:55 #1
jeg har fundet ud af at det er style.height der er problemmet med de andre browsere men har sku ingen idé om hvad jeg skal skrive istedet for  :)

    window.parent.parent.document.getElementById('RecordView').style.height=window.innerHeight+200;
            alert(window.innerHeight)
Avatar billede jaiz Nybegynder
02. november 2005 - 11:33 #2
så er problemmet løst :)
Avatar billede olebole Juniormester
02. november 2005 - 11:34 #3
<ole>

Det kommer anpå resten af din kode - og i den forbindelse er det, der står før <html> noget af det aller vigtigste  :)
Noget tyder på, du har disabled CSS i IE, hvis dit script virker der

/mvh
</bole>
Avatar billede olebole Juniormester
02. november 2005 - 11:36 #4
- og for at være mere specifik, er det en absolut nødvendighed at begynde dokumentet med en fuld DTD som:
  <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN"
    "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">

- og læg mærke til, at URL'en i DTD'en er nødvendig, hvis du vil bruge CSS i IE  ;o)
Avatar billede roenving Novice
02. november 2005 - 12:38 #5
-- og så tyder det på, at du er faldet i den M$-fælde, der hedder at udelade enheden på en længde, hvilket IE fuldstændig fejlagtigt tolker som noget på tværs af standardens ord !-)
Avatar billede olebole Juniormester
02. november 2005 - 12:43 #6
- også det! Det overså jeg sq  =8-O
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester