Avatar billede damgaard98 Nybegynder
19. november 2005 - 22:44 Der er 9 kommentarer

Hvem vil/kan udvikle programmer til mobiltelefoner?

Jeg er ikke programmør - og har heller ingen ambitioner om at kaste mig ud i den utvivlsomt svære opgave at lære det.

Men efter en del søgen og læsen her på siden, har jeg på fornemmelsen at en del af jer godt kan programmere :-)

Men der er desværre ingen der spørger "hvad skal jeg lave?"

Skulle der alligevel være én af jer der mangler en udfordring, har jeg tilfældigvis et ønske om at få udviklet et (lille) program som skal køres på en mobiltelefon (SEK700i).

I mit daglige arbejde kører jeg ambulance og i den forbindelse kunne jeg godt tænke mig et lille program som kunne være en stor hjælp i den forbindelse. Grafik og design er intet problem da jeg samtidigt er grafisk designer.

Så til alle jer der ikke ved hvad i skal programmere...giv lyd fra jer!!!
Avatar billede dsj Nybegynder
22. november 2005 - 10:44 #1
Jeg tvivler på at jeg har tiden til at udvikle det, men det kunne være meget interessant at høre lidt om, hvad programmet skal kunne :-)
Avatar billede damgaard98 Nybegynder
22. november 2005 - 15:31 #2
Mon ikke du kunne overtales :-)

Her er beskrivelsen i grove træk:
Når man behandler en syg/tilskadekommen i ambulancen, er én af de mere besværlige opgaver at tælle respirations frekvensen. Forestil dig, at du skal klare en masse behandlings opgaver, tale med patienten, tale med modtage sygehuset og samtidigt kunne tælle patientens vejrtrækninger i minuttet..... Det er absolut ikke nemt - og bliver derfor ikke altid gjort.

Men kunne man nu sidde med sin mobiltelefon og trykke på en tast hver gang patienten indånder - og telefonen så regner minut frekvensen ud. Det behøver jo ikke være mere end 5 - 10 indtastninger - og man slipper for at regne, tælle og holde øje med sekundviseren på uret.

Desuden vil det kunne gøres ganske diskret. Det forholder sig nemlig sådan, at hvis patienten "opdager" at man tæller deres vejrtrækning, påvirkes den.
Af samme grund skal man kunne betjene telefonen mens den ligger i lommen.

Et par andre ting som ville være rart at kunne var, at man ved at trykke på én tast kunne notere tidspunktet der blev trykket på tasten. Dvs. at man ved at taste eks.9 ved udkaldet, igen ved ankomsten til skadestedet, igen ved afgang fra skadestedet og igen ved ankomsten til sygehuset, efterfølgende kunne se hvornår og hvor længe man har opholdt sig og hvad responstiden  har været.

I bund og grund er det vel et spørgsmål om at gemme nogle tidpunkter, regne lidt på dem og notere dem til senere brug.

Jeg håber der er et par eksperter der vil tage udfordringen op :-)
Avatar billede dsj Nybegynder
22. november 2005 - 23:50 #3
Det lyder som en sjov og ikke specielt kompliceret opgave, som man måske i fremtiden kunne øjne større perspektiver i.

Et uundgåeligt spørgsmål bliver nok, om der er nogen form for økonomi i opgaven?
Avatar billede damgaard98 Nybegynder
23. november 2005 - 00:12 #4
Tja.. med penge kan du få :-)
Man kan jo ikke sælge et produkt uden at have en prototype. Skulle det ske, at dette lille program faktisk fungerede og havde et potentiale, kunne man forestille sig at man fra ambulancetjenestens side havde interesse i at give økonomisk støtte til en videre udvikling.
Men jeg kan i sagens natur ikke love noget på forhånd.
Avatar billede dsj Nybegynder
23. november 2005 - 11:13 #5
Har du en mail-adresse?
Avatar billede damgaard98 Nybegynder
23. november 2005 - 11:17 #6
info@pixoid.dk
Avatar billede flamsk Nybegynder
24. november 2005 - 18:58 #7
har du fundet en person til opgaven ?
det lyder nemlig interresant
Avatar billede damgaard98 Nybegynder
25. november 2005 - 20:16 #8
Nej endnu ikke.
Hvis det har fanget din interesse, så høre jeg meget gerne fra dig.
Avatar billede pej-delphi Nybegynder
02. maj 2006 - 16:23 #9
Punktet er endnu ikke lukket, så jeg vil også gerne spørge, om du ikke har fundet en til at løse opgaven ?
mvh
Poul-Erik (pej at peprogrammering dot dk)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester