Avatar billede spidr Nybegynder
21. november 2005 - 18:10 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

ASP vs. PHP

Jeg skal skrive en stor opgave i IT om forskellen på de to sprog (ASP, PHP), og ville høre om ikke i kendte til nogle rapporter, og tekster på nettet der kan give mig en lidt bedre indsigt, og som jeg evt. kan citere fra?

Også meget gerne noget om forskelen på de to mest alm. database typer til hver. (mySQL og acces?)
Avatar billede datasource Nybegynder
21. november 2005 - 18:25 #1
En hurtig googling giver faktisk nogle udemærkede resultater:
http://www.pointafter.com/Archives/nl0203.htm
http://www.tizag.com/aspTutorial/aspVersusPHP.phps
Avatar billede spidr Nybegynder
21. november 2005 - 18:38 #2
Grunden til jeg ikke bare googlede var fordi jeg gerne ville have nogle kilder der var til at stole på, og der bliver skrevet så meget skidt.
Avatar billede jesperfjoelner Nybegynder
23. november 2005 - 13:03 #3
datasource> den første du henviser til virker ikke. Den anden er svært subjektiv i PHPs favør, og må betragtes som forfatterens personlige mening.

Spidr > hvis du googler lidt vil du se at det er diskuteret mangt og meget og begge sprog har deres styrker. Man kan opnå det meste med dem begge. Jeg vil foreslå du læser adskillige artikler på nettet, så du kan danne dig et indtryk. De kilder de finder på nettet er lige så gode som hvad der måtte findes af 'rapporter'. Total objektivitet findes jo ikke. Jo mere du læser jo mere kan du selv luge ud i de værste postulater.
Hvad angår databaserne er der mere concensus om forskellene, og der en del. Google's your friend. Held og lykke.
Avatar billede spidr Nybegynder
18. december 2005 - 14:23 #4
Lukket på grund af intet svar..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester