Avatar billede hojgaard Nybegynder
26. november 2005 - 18:13 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Outlook 2003 aftale

Jeg vil gerne kunne gøre følgende.

- Når en bruger klikker på en knap, oprettes en aftale i brugerens egen kalender samt en ressource kalender.
- Sletter brugeren aftalen i kalenderen, skal den automatisk slettes i ressource kalenderen.

Jeg har fået oprettet knappen, og fundet ud af hvordan jeg opretter en aftale.

Men hvordan får jeg automatisk oprettet i ressource kalenderen?
Hvordan kan jeg sikre mig at aftalen automatisk slettes i ressource kalenderen, når brugeren sletter aftalen i sin egen kalender?

Jeg koder det i C# 2.0 :)
Avatar billede Syska Mester
27. november 2005 - 13:47 #1
Uden at have prøvet endnu... men er også ved at lege med Tools For Office....

Tror det skal gøres manuelt... du må vel have et start og slut tidspunkt på det... og teksten må vel også være det samme... så er det jo bare at oprette......

// ouT
Avatar billede hojgaard Nybegynder
27. november 2005 - 14:08 #2
Hi buzzzz

Det er såmænd ikke noget problem at oprette aftalerne.
Det er mere det at få slettet aftalen i ressource kalenderen, når en bruger sletter aftalen i sin egen kalender manuelt.

Jeg kan fange "BeforeDelete" event når brugeren sletter, men det er ikke altid dette event bliver fyret af, når der er flere aftaler på samme tid.

Nogen der har erfaringer med dette?
Avatar billede Syska Mester
27. november 2005 - 14:25 #3
ja, jeg kan godt se det er et problem hvis den ikke altid smider en Event... hmmmmm nedern
Avatar billede hojgaard Nybegynder
01. december 2005 - 09:31 #4
Lukker...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester