Avatar billede nehm Nybegynder
18. december 2005 - 19:45 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Export af kasseklade

Hej

Jeg har kommet til at posteret i en forkert database, det er ret meget og jeg vil nødigt taste det om. Det er ikke bogført det ligger i kladden.
Er det mulighed for at exportere den ud til en fil og derefter ind i den rigtige database??????

Jeg bruger C5 light
Avatar billede dma Nybegynder
18. december 2005 - 20:23 #1
Ja.

Af nemhedshensyn: Sørg for, at den ENESTE kladde der ligger poster i, er den som du gerne vil "flytte"!! Er forudsat i det næste!!

Sørg for at der findes en kladde som har samme navn som den du eksporterede fra (f.eks. "Daglig") i det regnskab du vil importere i. Kladden SKAL være tom!


Gå til Generelt/Periodisk/Datamanipulation. Udfyld felterne i øverste del som følgende:

Kartotek: FinKladde
Handling: Export
Database: Vælg extension for den database du vil exportere fra (vælg evt. med Alt+H)
Filtype: Comma
Window: Sæt hak
Tegntabel: ASCII

Klik på knappen "Slet felter"
Klik på knappen "Alle felter". Når den spørger om "Felterne med i filen" markerer du dette og klikker ok.
Klik på knappen "Udfør". Sig NEJ til at gemme kørslen.
Klik OK til at starte. Kald f.eks filen Minkladde.kom når den spørger om filnavn.

Nu skal der importeres, men du behøver ikke at skifte over til regnskabet. Bliv bare stående hvor du er. Det eneste du behøver at ændre er:

Handling: Import,Insert
Database: Extension på den database der skal importeres i.
Klik på "Udfør". Kørslen skal IKKE gemmes.
Når den spørger efter filnavn, vælger du den fil du dannede ovenfor!

Voila!
Avatar billede nehm Nybegynder
19. december 2005 - 15:09 #2
Mange tak
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester