Avatar billede boeriths Nybegynder
21. december 2005 - 22:31 Der er 2 kommentarer

trådløs printer?

Jeg er bare interreseret i at vide om det er muligt at sætte sin printer til det trådløse netværk. Altså uden at den er forbundet med kabel til en af computerne.

printeren er en Dell AIO 920
Avatar billede kbonline Nybegynder
22. december 2005 - 00:26 #1
Jeps, det kan lade sig gørte.

Du skal bruge en trådløs PrintServer, de kan fås til både USB og Parallel.

De billigste skal dog isættes både printer og en netkabel til din router, men du vil så kunne udskrive på dem, selvom du befinder dig i et andet rum.

Men de kan også fås helt trådløse.

Jeg har selv en canon IP4000i som er med indbygget trådløs net, og det er den mest geniale opfindelse jeg endnu har set. Printeren skal blot sættes til 220v et eller andet sted i huset, og så kan jeg skrive ud på den - vil rart når man som jeg gerne vil sidde i stuen med min bærbare.
Avatar billede boeriths Nybegynder
22. december 2005 - 00:29 #2
Okay tak for det.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester