Avatar billede svinget Praktikant
26. december 2005 - 10:34 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Problemer ifm. Access database og Select top 5 * from

Hej

"Select top 5 * from......"

Denne nævnte Kommando virker fint, men jeg er af og til ude for at den selekterer data, hvor der er flere ens værdier. Det betyder at den tager mere end 5 med. Kan man undgå det????

/Kim
Avatar billede eagleeye Praktikant
26. december 2005 - 10:53 #1
Det er fordi top 5 vælger 5 forskellige værdier og ikke 5 poster. Det kan løses ved at sætte en order by en kolonne eksempelvis autonummer så du så afgør om det er den med højst eller lavest autonummer eller anden kolonne som skal vises:

"Select top 5 * from..... order by id"
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
26. december 2005 - 10:55 #2
Nej. Hvis der i ORDER BY kriteriet er flere af fx den femte værdi, der er ens, så er det vel ikke på til databasen at frasortere nogle. Eksempel

  SELECT TOP 5 * FROM points ORDER BY point DESC

Har kan du så få

  Peter, 100
  Hans, 90
  Kurt, 80
  Søren, 70
  Viggo, 50
  Klaus, 50

6 stk, men Viggo og Klaus som begge er med, har 50 point. Hvis den skulle vælge een af dem, hvem skulle så være. Den er faktisk flink ved dig, ved at sige, at der er mere end 5. Du kan så i dit program gøre hvad der skal gøres, hvis der er mere end 5.

Men du kan få den til at give dig præcis 5, nemlig udvide det kriterium, der er på ORDER BY. Har du fx en unik id på felterne, så kan du
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
26. december 2005 - 10:55 #3
SELECT TOP 5 * FROM points ORDER BY point DESC, id ASC

Så kommer der kun 5. Men så har du også angivet hvad der skal ske, hvis der er mere end 5 - og så må vi håbe det giver mening i sammenhængen ;)
Avatar billede svinget Praktikant
26. december 2005 - 17:29 #4
Det viker bare. Jeg var vist ikke helt klar i min formulering, men Erikjacobsen svarede korrekt, så hvis du poster et svar, så får du point.

/Kim
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
26. december 2005 - 17:37 #5
Jeg samler slet ikke på point, tak.
Avatar billede svinget Praktikant
27. december 2005 - 00:28 #6
OK, men tak for hjælpen
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester