28. december 2005 - 18:26Der er
32 kommentarer og 1 løsning
pc kan ikke starte op med nyt lydkort i
Hej
Har lige købt et 5.1 lydkort til pcén. Men når jeg sætter det i en af pci portene og starter pcén op går der et godt stykke tid (3min ca) og så lige inden den kommer frem med skrive bordet så genstarter den. Når jeg tager lydkortet ud og starter op skriver den at den har lavet en alvorlig fejl og den er rettet.
Der er onbord lyd i bundkortet men jeg kan ikke finde staedet i bios for at slå det fra.
Lydkortet er et trust 5.1 Surround Sound Card SC-5250 (514DX 5.1 Sound Expert Optical)
og bundkortet er et ASRock K7 Upgrade, Via KT880, FSB400, DC
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Der er 2 pci porte på bundkortet. Og den gør det på begge porte.
Havde købt et andet lydkort fra thansen på et tidspunkt. Der var pcén bare mega langsom (over 5in om at starte hvor den normalt tager max 1min at starte) Så der røg kortet ud igen.
Men hvad kan der være i vejen med den?
Eneste mulighed jeg har i tankerne er at formater pcén og så installere alle ting igen og håbe at det så virker.
Så prøv at fejrne den fra enhedshåndteringen, og genstart maskinen. Hvis den geninstallerer driveren, lader du den bare gøre dette. Hvis ikke den geninstallerer, må du igang med dette fra driver CD'en.
altså hvis jeg sætter kortet i maskinen og starter så genstarter pcén bare igen og igen. hvis jeg starter den op i fejlsikker tilstand så er der ingen fejl under enhedshåndtering. Hvordan skal jeg fjerne noget som ikke er der?
HAr ikke installeret driveren til kortet da det først skal installeres når kortet er sat i.
hvis jeg piller kortet ud virker pcén som den skal.
Du kan også gå ind i enhedshåndteringen, og tryk Vis > Ressourcer efter type. Klik på + ud for IRQ for at expande den. Der kan du se de IRQ der er i brug, og du skal se om der er ledige i det høje område (til PCI).
Enten er din PCI porte defekte, eller der er en konflikt med de resourcer som kortet skal bruge. Der kan være andre enheder, som allerede har besat de ressourcer, som dit lydkort skal anvende.
IRQ er når en enhed vil i kontakt med CPU'en, så kan den "rejse" er flag, så næste gang CPU'en "kikker" efter flag, så kan den se at der er en enhed der vil i kontakt med den. Hvis dit lydkort skal anvende en IRQ der allerede er optaget, så er der 2 enheder der reagerer på samme IRQ.
Monter IKKE det nye lydkort. Enable det oprindelige i BIOS. Start putter. Check at der indlæses 'noget' til DET lydkort. Enhedshåndtering - Find Lydkort enhed - Fjern. Pænt luk putter. Start putter - i Bios DISABLE lydkort. Pænt luk putter. Montér det nye lydkort. Start putter - (Kryds fingre..)
Vi har sat et andet lydkort i hvor den er meget langsom til at starte op. Men det virker. Bare øv at den er langsom til at starte op på grund af det kort sidder i.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.