01. januar 2006 - 20:09Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Gif-filer kan ikke sendes i Outlook Express
Hejsa. Min gamle far har et problem. Når han indsætter en bevægelig Gif fil i et outlook Express dokument. Inden han sender emailen virker gifen fint, den bevæger sig som den skal i hans outlook, men hos modtageren fremkommer gifen som en lille firkantet boks med et rødt kryds i... Hvad kan der være galt. Det er ikke hos modtageren af mailen at fejlen ligger, for det virker ikke hos nogle af de 4 personer han har sendt til.
Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.
Det er generelt altid en dårlig idé at sende billeder direkte i mailen. Men hvis det er send en test email på exp @ ljnet.dk så skal jeg se hvad der sker.
I det her tilfælde er der tale om, at sende en gif fra Outlook Express til Outlook Express, og de skal virke, og har også gjort det tidligere, men nu kommer der kun den omtalte boks istedet for.
dr1 > Som jeg indledningsvis skriver, så har han sendt til 4 andre modtagere, og hos alle fire fremkommer den lille boks med det røde kryds istedet for den Gif fil han havde indsat. Så jeg tror ikke at det er fordi at modtagerne har nogen form for beskyttelsesværktøj installeret. Han har også sendt til mig, og jeg har ikke noget installeret, så fejlen må lige hos ham (afsenderen). Men ellers tak for forslaget.
Beskyttelsesværktøj imod at afsende Gif filer...? Hmmmm, det tror jeg næppe. Maskinen er ralativ ny, og der - så vidt jeg ved - ikke installeret noget "ekstra" som skulle kunne have indflydelse på det her. I afsendersen "sendt post" er det ok, dvs. den har registreret at mailen er afsendt. Hvis modtageren højreklikker på det rødekryds så sker der ikke spor, der dukker ikke nogen muligheder frem..!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.