Avatar billede Slettet bruger
25. april 2001 - 18:28 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Gøre en form

hej

Hvordan får man en for til, at blive disable? .. Altså jeg ved godt, at man kan skrive form1.enabled = false, men den skal gerne blive \"grå\" - ligesom man kan gøre med Command(knapper) ... ??
Avatar billede nolle_k Nybegynder
28. april 2001 - 15:59 #1
Den er da grå i forvejen er den ikke????

Hvad mener du egenelig? Og hvad skal det bruges til hvilket muligvis kan gøre forståelsen en smule større!

Nolle_K

Avatar billede joern Nybegynder
29. april 2001 - 21:13 #2
Indy.

Du mener naturligvis \"nedtonet\".  Jeg kender ingen anden måde end at sætte enabled=false for alle kontroller og menupunkter på formen.  Men hvad er formålet emd at se en utilgængelig form?  Jeg benytter selv at forme midlertidigt gøres \"visible=false\" mens jeg lader brugeren have adgang til en anden form.  Denne indeholder så en knap \"Retur\" der gør form 2 usynlig (men ikke unload\'ed) og form1 synlig igen.
Grunden til at jeg ikke unloader er at jeg henter variable mellem formene.

M.v.h.  Jørn
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester