Avatar billede terib Nybegynder
08. januar 2006 - 18:34 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

print til lpt1 over internettet

Hej
Hvordan udskriver jeg til en printer over internettet?
Printeren er installeret på lpt1 - delt og jeg kan pinge computeren. Har åbnet for porte, men kan ikke finde nogle printere når jeg forsøger at installere en printer på den maskine som skal kunne printe ud over nettet.Hvilken mappe ligger printere i på en win2000? Eks. http://xx.xx.xx.xx/?
Er igennem på port 4899 med et andet program så der er forbindelse.
Hjælp venligst.
Mvh
Avatar billede mrmox2 Nybegynder
09. januar 2006 - 04:08 #1
printe til printer over internettet fungerer bedst til en printserver
for at printe til en delt printer skal du enten have en vpn-forbindelse der gør at i deler netværk, eller blotte den pc (hvor printeren er tilsluttet) 100% overfor internettet
hvis du vil skrive ud over en delt printer skal du nok kalde den \\xxx.xxx.xxx.xxx\sharenavn hvor alle x-erne er den wan-ip som hostcomputeren har.
hvis jeg har forstået dig rigtigt, så vil jeg anbefale en printerserver. hvis jeg ikke har forstået dig rigtigt, kan du så ikke lige skrive hvor jeg kører galt :-)
/thomas
Avatar billede terib Nybegynder
09. januar 2006 - 06:13 #2
Hej
Du har forstået det rigtigt. Jeg åbner en browser og kalder http://80.xx.xx.xxx/?
?= sharenavn hvis jeg har forstået det rigtigt? Eller kalder jeg den forkert?
Jeg får en siden kan ikke vises hvis jeg bare kalder webadressen.
Mvh
Avatar billede mrmox2 Nybegynder
10. januar 2006 - 00:32 #3
jeg kan ikke helt forstå hvad du vil med browseren
når det er en delt printer, opdatter jeg det på linje med deling over lokalnetværk
når du installerer printeren, skal du vælge netværksprinter, og i stedet for http://80..... skal du skrive \\ipadresse\sharenavn i linjen ovenfor med mindre det er en særlig installation. det tager lidt længere tid da ipadressen skal oversættes, men det burde fungere. prøv det i hvert fald. men det kræver at portene til fil og udskriftsdeling er blottede på værtscomputeren.
jeg ved ikke hvordan man deler en printer over port 80. jeg tror du skal benytte internet printing protocol til det formål, og det foregår vel typisk over en printserver
Avatar billede terib Nybegynder
15. april 2006 - 05:29 #4
Læg venligst et svar så du kan få point for ulejligheden og jeg kan afslutte.
Mvh
Avatar billede terib Nybegynder
17. april 2006 - 07:17 #5
Lukker - tak for kommentarerne
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester