Avatar billede themepark Nybegynder
13. januar 2006 - 13:51 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Historien bag de 16 grundfarver samt 256 farvers systemet

Nej, jeg mener ikke hvorvidt det er rød, grøn og blå, eller rødm gul og blå, eller hvorvidt det drejer sig om addition eller subtraktion (ja, jeg har i forvejen søgt lidt på Eksperten *g*)

Jeg har efter lidt søgen fundet ud af hvilke 16 farver, der er de basale, altså dem, alle systemer og skærme understøtter. Men det jeg gerne vil vide er historien bag dem, hvem har besluttet at det lige skulle være dem, og hvem har bestemt navnene på dem? Jeg mener, det er jo åbenlyst nok at rød, grøn og blå skal med. Men hvorfor sølv? Der må vel være et firma eller lignende (ligesom W3C), der har stået for at lave disse standarder :)

Yderligere er jeg også bekendt med de 216 sikre webfarver. Men hvad er de sidste 40 farver på et 256 farvers system? Er det forskelligt afhængigt af dem der laver systemet? Eller findes der også en standard indenfor det?
Avatar billede snowball Novice
13. januar 2006 - 14:21 #1
Mht. de 216 websikre farver, så er årsagen beskrevet på http://en.wikipedia.org/wiki/Websafe#Web-safe_colors
Avatar billede themepark Nybegynder
13. januar 2006 - 14:25 #2
Jamen, det er de 40 farver derudover, jeg er interesseret i :) Ikke de websikre farver.
Avatar billede ole_madsen Ekspert
13. januar 2006 - 14:41 #3
Avatar billede themepark Nybegynder
13. januar 2006 - 14:45 #4
DOH! Selvfølgelig, jeg havde aldrig tænkt på CGA, EGA og VGA :S
Avatar billede ole_madsen Ekspert
13. januar 2006 - 14:51 #5
Jeg var heldig - min første monitor var skam en fuld 16 farvers EGA :-)

Mine venner der kørte CGA var temmelig misundelige...

Og for at det ikke skal være løgn, forærede jeg den væk for mindre end 3 år siden til én, der stod og manglede en 9-pins EGA skærm. Så de er åbenbart stadig i brug derude....
Avatar billede themepark Nybegynder
13. januar 2006 - 14:57 #6
Ja, det undrer mig ikke, vi er jo nogle, der er nostalgikere af hjertet :) Men hvor kommer navnene på de 16 farver så ind i billedet? :s
Avatar billede themepark Nybegynder
17. januar 2006 - 01:51 #7
Nå...det er gået op for mig at jeg har været lidt forvirret da jeg skrev spørgsmålet. Jeg havde af en eller anden grund tænkt at de 256 farver var baseret på de sikre webfarver, men de kom jo først langt efter :S Så hvis du gider smide et svar, ole, så får du point :)
Avatar billede ole_madsen Ekspert
17. januar 2006 - 08:03 #8
Det er i orden - jeg springer over...
Avatar billede themepark Nybegynder
19. januar 2006 - 15:33 #9
Okay, så må jeg jo selv tage pointene. Men du skal have tak for hjælpen, det ærgrer mig bare at jeg ikke selv tænkte på noget så åbenlyst :(
Avatar billede themepark Nybegynder
19. januar 2006 - 15:33 #10
Og et svar...ups *g*
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester