Avatar billede maxmuldjord Nybegynder
23. januar 2006 - 08:28 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Gå en måned tilbage pga fejl

Hej exp.

jeg har en uoverenstemmelse med hvad der fremkommer i regnskabet (C5) og hvad der faktisk er på bankkontoen. Problemet er opstået i forbindelse med nyt regnskabsår samt overflytning af C5 til en ny pc. Alle poster paser men der er en forskel på 100.000,- . Jeg er ikke nogen ørn til C5 så lidt hjælp ville være meget velkommen. Jeg havde tænkt mig at hvis jeg kunne stille regnskabet en måned tilbage og så lave det forfra at det måske kunne hjælpe?
Avatar billede hsund Juniormester
23. januar 2006 - 09:57 #1
Hej Maxmuldjord,

Har du prøvet at efterberegne perioder, under Finan/Periodisk, prøv evt. først den gamle regnskabsår (alle konti) og derefter det nye regnskabsår, hvis dette ikke hjælper prøv at reindexser databasen, under Generalt/Tilpasning, Vedligeholdelse, Database, jeg håber dette hjælper dig.
Avatar billede maxmuldjord Nybegynder
23. januar 2006 - 14:43 #2
Det ændrede lidt på det men rettede ikke fejlen, fejlen blev godt nok mindre men der kom en fejl på en anden konto.
Avatar billede maxmuldjord Nybegynder
02. februar 2006 - 20:41 #3
det kom ikke til at virke - ved ikke rigtigt hvad jeg skal stille op men lukker denne tråd
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester