<ole>
Det sidste link, roenving lagde, er den officielle JavaScript reference. JavaScript er oprindelig skabt af Netscape, som er forløberen for Mozilla - og sproget bygger på standarden ECMA262, der vedligeholdes af organisationen ECMA.
Sproget blev lancheret i begyndelsen af 'Den Store Browserkrig' mellem IE og NS, så Microsoft lavede derfor deres egen version, JScript. Da JScript bl.a. også kan afvikles serverside under ASP, kan det en del andet og mere end JavaScript - herunder brugen af ActiveX objekter.
En del af disse ting har til gengæld givet anledning til problemer, da det f.eks. ikke er hensigtsmæssigt at en webside i en browser kan få adgang til klientens filsystem objekt.
Som supplement til den 'rigtige' reference kan du kikke i:
http://msdn.microsoft.com/library/default.asp?url=/library/en-us/script56/html/29f83a2c-48c5-49e2-9ae0-7371d2cda2ff.aspMS' reference over deres HTML dokument model er absolut også anbefalelsesværdig:
http://msdn.microsoft.com/library/default.asp?url=/workshop/author/dhtml/reference/dhtml_reference_entry.asp- men husk at kikke forneden på hver side under 'Standards Information'. Står der 'There is no public standard that applies to this method.', betyder det, at det formodentlig kun er IE, der understøtter den pågældende feature.
Sidst, men ikke mindst, er der DOM refrencen omhandlende Gecko/Mozilla:
http://developer.mozilla.org/en/docs/Gecko_DOM_Reference/mvh
</bole>