Avatar billede Slettet bruger
14. februar 2006 - 10:39 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

GSM modul

Hej Eksperter, er der nogle af jer der kender et GSM modul til COM, pcmcia elller lign. hvor er mulighed for at programmere op mod, eks sende sms eller lave simple modem opkald.

Håber i kan hjælpe eller komme med nogle gode ideer!
Avatar billede driis Nybegynder
14. februar 2006 - 17:57 #1
Det du leder efter er et GSM modem. Jeg har lavet et par projekter hvor vi har anvendt ét af typen Siemens MC35i, der har et RS232 (COM port) interface. Jeg har kun brugt det til at sende/modtage SMS, men det kan også bruges til opkald, dataopkald med mere. Modemet kræver ligesom en mobiltelefon et aktivt SIM kort / telefonnummer.

Du kommunikerer med modemet vha. AT kommandoer som blot er ASCII strenge der skal sendes over RS232 interfacet. I .NET 2.0 har du en SerialPort klasse til hjælp, så kommunikationsdelen skulle være ret simpel.

I øvrigt, hvis du blot skal sende SMS, findes der flere SMS gateways på nettet, som du (mod betaling) kan bruge til afsendelse af SMS. Umiddelbart er det simplere at integrere end at bruge eget modem; men det kan du selv afveje alt efter dine krav og behov.
Avatar billede Slettet bruger
14. februar 2006 - 18:28 #2
Hej driis, kender du andre alternativer, gerne billigere :o) Har du evt nogle eksempler på hvordan man sender en sms? Så vil jeg blive lykkelig!
Avatar billede Slettet bruger
14. februar 2006 - 18:34 #3
+ gerne et eksempel på at modtage en sms. andre alternativer behøver du ikke kigge efter, jeg går udfra at det er rimeligt standard den måde man kommunikerer med et modem på.
Avatar billede driis Nybegynder
14. februar 2006 - 20:06 #4
Jeg har desværre ikke lige nogle grydeklare eksempler - men det skulle være til at gå til:

- Forbindelsen til modem oprettes med SerialPort klassen.
- Du kommunikerer med AT kommandoer. En at kommando starter altid med "AT" og afsluttes med carriage return (0x13). Hvis du blot sender kommandoen "AT" skal modemet svare med "OK" (det er godt til at teste forbindelsen med).
- Brug AT+CMGS til at sende SMS. Det er lidt forskelligt om du kan sende SMS med rå tekst, eller du er nødt til at bruge PDU mode. Under alle omstændigheder er specialtegn og alle de 160 tegn der er til rådighed i en SMS, kun tilgængeligt hvis du bruger PDU mode; så det vil jeg anbefale. PDU står for "Protocol Description Unit" og indebærer at du skal pakke din besked ned i en PDU før den sendes. Det betyder bl.a. at hvert tegn skal mappes ned i en 7-bit tegntabel.

Links til hjælp:
AT Command reference (en lign manual bør følge med hvis du køber et modem, denne er til Siemens) - de fleste kommandoer vil sikkert være ens:
http://www.dhservis.cz/docs_soubory/at_pro_c35i-gsm_07.07_a_07.05.pdf
God forklaring af PDU formatet:
http://www.dreamfabric.com/sms/
Avatar billede driis Nybegynder
14. februar 2006 - 20:06 #5
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester