Avatar billede datasource Nybegynder
20. februar 2006 - 17:17 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Computer til Server

Hej eksperter...

Jeg vil gerne sætte min computer op som en server...en webserver

Men der skal være kode på...der skal være 2 brugere. en administrator og en limit....administrator skal have adgang til alt på serveren og limit kun 1 mappe. Hvordan gør jeg det og hvilke programmer skal jeg bruge...Mit firma har en masse programlicenser men jeg aner ikke om der er nogle af de programmer jeg kan bruge...?
Avatar billede levithan Nybegynder
20. februar 2006 - 18:41 #1
hvilken computer er det du har ?
Avatar billede datasource Nybegynder
20. februar 2006 - 19:24 #2
Det er en AMD XP 1.1Gh
160 mb ram

...

jeg har lavet 3 partitioner af harddisken...
-en til windows og alle mine programmer
-en til administrator
-og en til limit user.

Kan jeg bruge Apache Server og i så fald hvordan skal den stilles op så der kommer brugere med adgangskoder ?
Avatar billede michaels102 Nybegynder
22. februar 2006 - 04:53 #3
Jeg kan på det stærkeste anbefalde at du indstallere Redhats Fedora 4 "Linux" den er til gratis hentning på adressen http://fedora.redhat.com/download/ Apache følger med samt php og mysql. og så kan du bare lave rettigheder ved hjælp af .htaccess og .htpassword filer.

Og det bedste ved det hele er som sagt "Det hele er gratis, hent de 4 iso brænder image filer og brænd dem på skiver og så er du klar til at gå i gang"

Jeg har nogle pdf bøger på dansk der fortæller hvordan du gør uden der bliver alt for teknisk for det, hvis du vil have dem send mig en mail på mikkel@kabora.dk
Avatar billede datasource Nybegynder
23. februar 2006 - 23:49 #4
Ja men jeg siger mange tak for svaret...Jeg sender dig en mail og nogle points ;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester