Avatar billede pfr2697 Nybegynder
23. februar 2006 - 15:15 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

HTML koder til optimering i Google

Jeg skal bruge noget hjælp til at optimerer visningen i Google (og andre robotter).

Google skriver bla.
Denne Web-side bruger rammer, og din browser understøtter ikke rammer.

Istedet for title og Description..

Er der noget jeg kan gøre med META TAGS

Håber at få lidt hjælp..

Det skal bruges på www.danskrudetoning.dk
Avatar billede goose Nybegynder
23. februar 2006 - 16:25 #1
Nr. 1 ville jo helt klart være, at fjerne dine frames.

Indsæt noget brugbart i dit title-tag på din indeksside <title> INDSÆT DET HER</title>, den er pt tom

Du har en noframes sektion i øjeblikket der ser således ud:

<noframes>
  <body>

  <p>Danskrudetoning.dk</p>
 
  </body>
  </noframes>

- skriv noget mere brugbart info her.

Robotter kan ikke læse frames, men de kan læse noframes-delen. Lav evt også link til dine undersider her.

/Goose
Avatar billede goose Nybegynder
23. februar 2006 - 16:26 #2
Derudover må du have ændret din noframes-sektion fra "denne Web-side ......" og til det der står der endnu som robotterne endnu ikke har fået indekseret.

/Goose
Avatar billede goose Nybegynder
23. februar 2006 - 16:32 #3
Jeg kan edvidere se, at dit domæne er ret nyt (16.01.2006) så der kan gå lang tid inden Google overhovedet optager dig i indekset.

I mellemtiden vil jeg da råde dig til, at skaffe dig nogle indkomne link, det er hammer vigtigt og så burde du altså seriøst overveje at fjerne de frames.

/Goose
Avatar billede pfr2697 Nybegynder
23. februar 2006 - 16:36 #4
Tak for hjælpen, jeg skipper rammerne, ja jeg ved google er lang tid om det..
Avatar billede goose Nybegynder
23. februar 2006 - 16:40 #5
Jamen det var da så lidt :o)

/Goose
Avatar billede roenving Novice
25. februar 2006 - 21:25 #6
>>goose

-- hvilke problemer har robotterne med at læse indholdet i rammerne ?-)

-- en ting er, at man selv kan få problemer med visning af sider med rammer, fordi søgemaskinerne linker direkte til de sider, som er i rammerne, men det har da ikke noget med at de ikke kan læse den url, der står som src og derefter aftaste indhldet der !-)
Avatar billede goose Nybegynder
26. februar 2006 - 11:56 #7
roenving >> det er korrekt, netop derfor skrev jeg også, at der skulle laves link til de enkelte filer i noframes-sektionen for at være sikker på robotterne ville følge linket.

Robotterne har som sådan ingen problemer med, at følge diverse link, frames giver blot nogle andre ulemper som du selv er inde på.

Dette kan naturligvis også løses med noget javascript, men det er min erfaring, at framessider sjældent opnår ret god ranking på søgemaskinerne.

/Goose
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester