Avatar billede cogitans Nybegynder
24. februar 2006 - 10:28 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Strømmen er vist gået

I de sidste par dage har min computer lavet en mærkelig støj, når den var tændt. Ud fra støjtypen vurderede jeg, at det var min cpukøler, som var gået i en type svingning. Hvis jeg slukkede for computeren, ventede lidt og så startede den op igen, så blev støjen normal (i nogle tilfælde) igen. Men så havde jeg også problemet her i dag. Jeg besluttede mig for, at lade computeren køre lidt, så køleren muligvis selv ville løse problemet med svingninger, ved lidt gennemgørsel. Men pludselig slukkede computeren (som hvis stømmen går). Og nu kan jeg ikke starte den op igen, når jeg trykker på startknappen.
Jeg har haft åbnet kabinettet, slukket for strømmen og pillet batteriet ud, så BIOS'en er resat. Dette har ikke hjulpet. Der er stadig strøm i en lille lampe på motherboardet, så der er også strøm på. Hvad kan så være galt?
Kan det være strømforsyningen, som skal resættes? Det har jeg nemlig også prøvet for. Hvordan gøres det så, når min forsyning hedder: Q-Tec model: ADT-300? Og er det sikkert, at dette er løsningen?
Avatar billede Slettet bruger
24. februar 2006 - 11:31 #1
Jeg syntes det kunne lyde som om din CPU er blevet voldsom varm, det har så bevirket at CPU-køleren har arbejdet som besat og derved frembragt den støj du omtaler så jeg ville koncentere mig om CPU og PSU
Avatar billede cogitans Nybegynder
24. februar 2006 - 13:30 #2
Så første skridt er at give systemet noget friskt kølepasta?
For en god ordens skyld: hvad er PSU?
Avatar billede califfo Nybegynder
24. februar 2006 - 13:39 #3
...PSU = Power Supply Unit.

Jeg er enig med de 2 andre, om at det mistænkeligt lyder som CPU'en er blevet for varm. Det kunne også lyde som om at CPU-køleren har været på overarbejde, eller evt. støvet som har haft en negativ effekt, som til sidst har gjort din stakkels CPU syg. Jeg må også sige at hvis puter ikke vil starte op efter den tur der, kan det godt lyde som om at din CPU ikke kun er syg,... men er ved at stille træskoene. ...Fred være med den.
Avatar billede Slettet bruger
24. februar 2006 - 14:26 #4
"men er ved at stille træskoene." Har stillet dem
Avatar billede califfo Nybegynder
24. februar 2006 - 15:01 #5
...Ja, det burde der have stået.
Avatar billede cogitans Nybegynder
19. august 2006 - 17:51 #6
I mangel af bedre lukkes spørgsmålet nu efter frivillig tvang...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester