Avatar billede mort1 Ekspert
Oprettet for 53 minutter siden Der er 1 kommentar

Ny printer, men hvilken

Min gode gamle Canon TS8050 kan tilsyneladende ikke mere, så jeg må have en ny, og faktisk haster det.
Mit printbehov er forholdsvis begrænset, men jeg ønsker farve og scanner som minimum - Spørgsmålet er om det skal være en "gammeldags" med blækpatroner, eller en af de nyere, hvor man selv kan fylde blæk på, eller måske en Laser Printer - Som nævnt er mit behov forholdsvis begrænset
Prisniveauet skal gerne være under 2.000,-, men det behøver den ikke at koste, har nogen et bud på en fornuftig printer, til det nævnte mindre behov, gerne, men ikke nødvendigvis,  ledsaget af en henvisning til en forhandler med tilbud
Avatar billede ole_madsen Ekspert
Skrevet for 25 minutter siden #1
Priser og modelnavne svinger voldsomt fra måned til måned. Til under kr. 2000,- skal du kigge på de tilbud der er her og nu, og vælge den der på beskrivelsen lyder til at passe til dit behov - du får ikke noget flot, stabilt, billig-i-drift prangende system til den pris, men du kan sagtens finde en printer der kan følge dig i mange mange år.

Det jeg prøver at skrive er, at det nok ikke gør den store forskel - til prisen er det under alle omstændigheder en lavpris-printer, hvor du må acceptere løbende høje omkostninger til patroner, og muligvis løbende omkostninger til udtørret printhoved (du skriver ikke HVAD dit printbehov er, kun at det er lavt - er det lavt nok vil printhovedet tørre ud).

Til nabokonen købte jeg for et årstid siden en https://www.lomax.dk/elektronik/print-scan-og-fax/multifunktionsprintere/epson-workforce-wf-2950dwf-multifunktionsprinter-70156510/ - vi har siden skiftet alle patroner en gang eller to, og hun er glad for maskinen og kan finde ud af den. Dengang valgte jeg den, fordi den lå med gode karakterer hos forbrugerrådet Tænk Tests test af printere... - men det er jo i dag en "gammel" model - der er kommet masser af ny printere der nok mest af alt skal vise at producenten "fornyer" sig - sjældent fordi der er sket nogen teknisk udvikling.
Patronerne synes jeg er forholdsvis dyre - men hvis ikke du bruger så mange, betyder det ikke så meget.

Printere til genopfyld er mest til dem der bruger meget blæk, så den er ikke relevant.

Det KUNNE en laserprinter være - det har jeg selv brugt i 15-20 år, netop fordi den kan tåle at stå et halvt år uden at tørre ind. Men hvis du VIL have scanner i, kommer du meget hurtigt op over dit budget - det gør modsat at der ikke er så meget at kigge på. Bilka har denne på tilbud: https://www.bilka.dk/produkter/hp-color-laser-printer-mfp-178nw/100510319
Når det er sagt, har jeg INGEN erfaring med lavpris-laserprintere, så jeg kan kun formode at den gør sit arbejde. Bemærk at der er ret stor forskel på laser og blæk-foto print. Er du vant til at printe fotos på din blækprinter, vil laserprinterens udskrift synes meget stiv og skarp ud i forhold til - her er blækprinterne overlegne...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

Seneste spørgsmål Seneste aktivitet
53 min siden Ny printer, men hvilken Af mort1 i Printere
I går 19:41 USB på Linux Af Uvanga i Linux
12/0818:26 Hvilken type mus Af mort1 i PC
11/0813:21 ms Forms Af leahcim i Andet software
10/0821:30 Blokeret på Snapchat? Af LineP i Chat & Messaging