Avatar billede hkb-x Nybegynder
28. februar 2006 - 17:47 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

automatis afvikling af scripts

jeg har et script på min server jeg gerne vil have kørt hvert 5 min... hvordan gør jeg det?
Avatar billede moocher Nybegynder
28. februar 2006 - 18:07 #1
Tja hvis din hjemmeside er meget besøgt, kan du i starten lave et tjek til en sqltabel og hvis now >= den tid der står i tabel -> kør script.

Scriptet indeholder så det du vil have kørt + i slutningen opdaterer den den før omtalte tabel med en dato 5 min fremme. Så når den næste user der er derinde efter de 5 min er gået kører scriptet.
Avatar billede whatever Nybegynder
28. februar 2006 - 18:17 #2
Hvis du ikke har mange besøgende, vil være sikker på at scriptet virkelig køres hvert 5 minut, eller hvis scriptet skal køre i længere tid, vil det klart anbefales at du laver en seperat fil med scriptet på webhotellet. Og lader et job på serveren kalde filen hvert 5 minut. Hvis din webhoteludbyder ikke vil sætte et cron-job op på deres server som kalder din fil, kan du registrere dig på http://www.cronjob.de/ og benytte deres servere til formålet. Det er gratis.
Avatar billede hkb-x Nybegynder
04. marts 2006 - 22:28 #3
jeg har mange besøgende men det skal være præcist ned til millisekunder...
Avatar billede hkb-x Nybegynder
06. marts 2006 - 10:19 #4
jegf mener der findes et program der gør det...
Avatar billede hkb-x Nybegynder
07. marts 2006 - 14:34 #5
har fundet det...

www.visualcron.com

LUKKET
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB