Avatar billede underpass Nybegynder
03. marts 2006 - 10:50 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

automatisk shutdown af pc der kører Win XP

Jeg har et par maskiner der kører XP(home) der skal lukke ned(slukke, ikke standby el. dvale!) automatisk samme tid hver dag. Det kan man vel lave i Planlagte Opgaver, men hvordan skal det gøres helt præcist?
Pc'erne er ikke forbundet el .på netværk.
Avatar billede underpass Nybegynder
03. marts 2006 - 10:54 #1
fandt ud af det - lukker :-)
Avatar billede levithan Nybegynder
03. marts 2006 - 10:56 #2
og hvad er løsningen så
Avatar billede underpass Nybegynder
03. marts 2006 - 11:30 #3
haha - jeg opretter sm. spørgsmål igen da det sgu alligevel ikke virkede :-)
Avatar billede underpass Nybegynder
03. marts 2006 - 11:38 #4
jeg anvendte programmet shutdown.exe(windows/system32) og regnede med det var den der skulle bruges, men da det skulle testes var det eneste der skete på tidspunktet der var sat, et kort glimt af selve kommandovinduet, men ud over det skete der intet - og den lukkede ikke :(
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester