Avatar billede nanders Nybegynder
15. marts 2006 - 17:25 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Actiontech USB

Kære eksperter,

Har et netkort af typen Actiontech sat til min private XP PC tilkoblet via USB (1.1) og med henblik på trådløst netværk i min lejlighed.

Desværre er signalet altid meget svagt fra der hvor min adsl forbindelse og router er placeret.

Når jeg prøver at registrere tilgengælige forbindelser med min arbejds PC, er signalet imidlertid tydeligt nok. Min arbejds PC har indbygget netkort.

I min privat PC er det muligt at installere netkort. Vil det gøre forbindelsen hurtigere?

Findes der andre USB netkort end Actiontech som er hurtigere end Actiontech?

mvh

nanders
Avatar billede jacla Nybegynder
02. april 2006 - 06:35 #1
HEJ nanders,

Nej ikke noget du vil kunne mærke :-|)

På følgende Link kan du læse lidt om hastigheder og standarder på trådløse-netkort.

Det du skal holde dig for øje er at når vi taler om netkort er det hastigheder der er næsten tusinde gange hurtigere end Internet hastigheder.

Netkort taler vi mellem 10 og 1000 MEGABIT (millioner bit pr sekunk)

Taler vi Internet er det mellem 128 og 4000 KILOBIT (tusinde bit pr sekund)

Det er derfor et firmanetværk (LAN) eller et privat netværk (PAN) hvor to eller flere Pc'er taler sammen direkte gennem et kabel er lyn hurtigt i forhold til 2 Pc'er som taler sammen via Internettet.

Med andre ord er netkortet, trådløst eller ej sjældent flaskehalsen. Men den hastighed man får af sin ISP (Internetudbyder).

Håber du blev klogere

mvh

Jan C
Avatar billede jacla Nybegynder
12. februar 2007 - 12:18 #2
Tak herfra :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester