Avatar billede ss Nybegynder
16. marts 2006 - 17:01 Der er 7 kommentarer og
2 løsninger

Returnér x antal tegn fra venstre

Hej..
Findes der en javascript-funktion eller er det på anden måde muligt at få vist eksempelvis det første bogstav i en variabel. Eller kan man selv angive at man fx vil have vist 5 tegn fra venstre.

Tror asp har en der hedder Left().
Har Javascript en ligende?

Tak for eventuelle svar
Avatar billede softspot Forsker
16. marts 2006 - 17:33 #1
var s = "dette er en meget lang streng som du skal forestille dig har mere end 200 karakterer i sig...";
var first200 = s.substr(0,200);
Avatar billede hells Nybegynder
16. marts 2006 - 17:34 #2
Avatar billede ss Nybegynder
16. marts 2006 - 17:37 #3
Tak begge.. softspot smid et svar så deler i..
Avatar billede softspot Forsker
16. marts 2006 - 17:39 #4
hells >> str.substr(1) henter fra det andet tegn og til slutningen af strengen (jf. beskrivelse på den side du linker til).
Avatar billede hells Nybegynder
16. marts 2006 - 17:41 #5
softspot >> Indså jeg også lige efter at have skrevet det, men heldigvis råder linket bod på mit vrøvleri.
Avatar billede softspot Forsker
16. marts 2006 - 17:41 #6
Svar kommer her. Det er i øvrigt nok lidt i overkanten at udlove 200 point for sådan et spørgsmål (det er vist mere i 15 point-kategorien) - ikke fordi jeg skal blande mere end som så i hvad du synes det er værd :)
Avatar billede ss Nybegynder
16. marts 2006 - 17:43 #7
Måske, men skulle bare have et hurtigt svar.
Tak for hjælpen begge to.
Avatar billede softspot Forsker
16. marts 2006 - 17:44 #8
Velbekomme :)
Avatar billede softspot Forsker
16. marts 2006 - 17:44 #9
...og tak for point :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester