Avatar billede odajensen Nybegynder
19. marts 2006 - 11:57 Der er 9 kommentarer og
3 løsninger

Samme bogstavstørrelse i Firefox og IE

Jeg har en blog, som i Firefox vises som jeg ønsker, mens den i IE vises med væsentlig større bogstaver i sidebaren.

Jeg har formindsket bogstavstørrelsen i IE lidt ved at skrive: font-size:90%; men det formindsker også bogstaverne i Firefox, så de er på kanten til at være for små.

Hvad skal jeg skrive for at fiksere bogstavstørrelsen så den vises ens i Firefox og IE?

Har prøvet fgl:
Goggle' s blog help grupper

Hvis I kan komme med gode svar på hvordan man generelt sikrer ens visning i forskellige browsere, sætter jeg gerne point's ene væsentligt op, da det er et irriterende generelt problem! og jeg er træt af at åbne IE og tjekke hvordan set ser ud når jeg laver ændringer, for den er så langsom...

Venlig hilsen Anne
Avatar billede apo Praktikant
19. marts 2006 - 12:03 #1
Har du prøvet at sætte tekststørrelsen med pixels? F.eks.: font-size:11px;

Jeg har ingen problemer med forskellige tekststørrelser i hverken IE, FF eller Opera.
Avatar billede Slater Ekspert
19. marts 2006 - 12:06 #2
Nej, det burde kun ske, hvis du har valgt forskellige relative tekst-størrelser.
Har du prøvet at tjekke om den står til normal?
Det er i menuen View -> Text Size både på IE og Fx.
Avatar billede milandt Nybegynder
19. marts 2006 - 12:40 #3
Alt efter dotype kan IE godt vise en anden skriftstørrelse i tabeller. Det kan være det der er tilfældet her.

prøv følgende:

html * {font-size: 11px}

dette sætter font-size til 11px i alle elementer på siden. hvis du så har brug for at angive en anden størrelse på f.eks dine heading elementer, så angiver du bare disse efter ovenstående regel.
Avatar billede johan.o Nybegynder
19. marts 2006 - 15:24 #4
Som jeg husker det, så arbejder browserne således at de først checker om der er defineret en skrift størrelse på det enkelte element, derefter bevæger browseren sig op igennem DOM træet og leder efter en skriftstørrelse definition og hvis den ingen finder så vælger den den default værdi der er defineret i browserens indstillinger.

Hvad betyder det så. Jo, det betyder jo at du f.eks. burde kunne sætte en fast tekst størrelse på dit body eller html element, f.eks. :

html, body { font-size: 12px; }

og derved bevare alle de relative skriftstørrelser der måtte komme længere nede i dokumentet.

Min pointe er at det er en god ide at sætte en fast skriftstørrelse på body/html elementet og så efterfølgende bruge relative definitioner af skriftstørrelsen som f.eks. 1.2em som betyder 1.2*den nedarvede skriftstørrelse. Derved kan du hvis du ønsker at ændre skriftstørrelsen på dit site blot ændre den i body/html elementet så vil de efterfølgende elementer rette sig efter det.

Mvh. Johan
Avatar billede odajensen Nybegynder
19. marts 2006 - 15:54 #5
Tak for jeres meget relevante svar. Jeg er nybegynder så jeg ved ikke så meget om det her... Det er en færdig template, som jeg bare har modificeret lidt, men problemet har været der hele tiden.

Viperine; Tekststørrelsen står til "normal" i Firefox og "mellem" i IE. Hvis jeg vælger "mindre" text i IE, reduceres texten i både sidebaren og posten... Naturligvis. Men det er ikke hensigten. Desuden skal den passe til "mellem", for det er jo nok det folks browsere står på.

apo, milandt og johan; Jeg har sat { font-size: 12px; } ind under sidebaren istedet for  font-size:90%;  og det har løst problemet. Smid et svar!

Jeg turde ikke sætte det ind under body, fordi font-size her er angivet lidt sjovt, og jeg ved ikke hvad det betyder:

body {
  background:#eec;
  margin:0;
  padding:40px 20px;
  font:x-small Georgia,Serif;
  text-align:center;
  color:#333;
  font-size/* */:/**/small;
  font-size: /**/small;
  }

Men det kunne være rart at kunne angive noget som sikrer at siden i det hele taget opfører sig ens i Firefox og IE. Det er tit et problem. for ikke at tale om Opera og Safari - det har jeg ikke engang set...

Tak for hjælpen!

Anne
Avatar billede milandt Nybegynder
19. marts 2006 - 16:17 #6
:)
Avatar billede apo Praktikant
19. marts 2006 - 16:32 #7
:-)
Avatar billede johan.o Nybegynder
19. marts 2006 - 17:31 #8
Nu skrev jeg godt nok at det var en god ide at sætte en fast skriftstørrelse på body eller html elementet, men det bedste vil selvfølgelig være at lave sin side således at den følger den skriftstørrelse brugeren har sat i sin browser og samtidig ser godt ud......men det er en stor udfordring :)

Det eksempel du viser på style på body elementet indeholder vist noget 'hack' i forbindelse med forskellige browsere, men jeg kan ikke lige fortælle dig hvordan det virker da jeg ikke selv bruger disse hacks.

Hvis der er andet du ønsker uddybet eller forklaret så skriv løs, så skal vi alle forsøge at svare efter bedste evne. :)

Mvh. Johan
Avatar billede odajensen Nybegynder
19. marts 2006 - 18:24 #9
Tak for de gode forklaringer
Avatar billede apo Praktikant
19. marts 2006 - 19:09 #10
Tak for points :-)
Avatar billede odajensen Nybegynder
19. marts 2006 - 19:26 #11
Selv tak.
Avatar billede johan.o Nybegynder
19. marts 2006 - 20:50 #12
Også tak for points herfra.

Mvh. Johan
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester