Avatar billede team-yamaha Nybegynder
25. marts 2006 - 00:05 Der er 2 kommentarer

trådløst netgear

HEj. har et problem med at koble på trådløst fra usb netgear. routeren er enWGR614 v..6tdc. Problemet er at enten vil den ikke tildele en ip, eller den bliver tildelt en helt forkert.Har virket på anden pc, har lige skiftet pc ud. virkede perfekt.men havde de samme problemer med at koble sammen. Skev desværre ikke ned , hvad det var jeg gjorde forr at få det til at virke.
Avatar billede dragonknight Juniormester
25. marts 2006 - 00:29 #1
Du skal installere et setupprogram inden du sætter USB dimsen i maskinen, ellers er den ikke korrekt sat op.

Kan du koble op mod routeren med kabel ?
Avatar billede team-yamaha Nybegynder
26. marts 2006 - 16:22 #2
Ja, jeg kan godt koble op med kabel uden problemer,og har installeret setup programmet.Har fået det til at virke, tror ,at det var windows der ikke kunne klare det trådløse med krypteringen.Har fået det op og køre uden kryptering,og så installeret wep kryptering efterfølgende.Ellers tusind tak.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester