25. marts 2006 - 12:28Der er
35 kommentarer og 2 løsninger
Trådløst netværk?
Jeg har i øjeblikket en alm. router, men overveje at købe en trådløs. Jeg har dertil et par spørgsmål.
1. Hvilken router er at anbefale (sikkerhed og billig)? 2. Det nyeste kryptering er WPA, eller hvad? Hvordan kan jeg se om min bærbars tråløse netkort understøtter det? 3. Skal naturligvis have mulighed for port forwarding og den slags. 4. Er trådløst netværk ikke sikkert nok? 5. Er det stabilt? 6. Kan jeg slutte den nye trådløse router til en af udgangene i min nuværende router, og stadig væk benytte port forwarding? Hvordan? Noget med at forwarde port til trådløse router, og i den forwarde port til pc?
Og så vil jeg gerne have at du punkt for punkt besvare dette, gerne lidt detaljeret:
1. Er den linksys router sikker? 2. Det nyeste kryptering er WPA, eller hvad? Hvordan kan jeg se om min bærbars tråløse netkort understøtter det? 3. Skal naturligvis have mulighed for port forwarding og den slags. 4. Er trådløst netværk ikke sikkert nok? 5. Er det stabilt? 6. Kan jeg slutte den nye trådløse router til en af udgangene i min nuværende router, og stadig væk benytte port forwarding? Hvordan? Noget med at forwarde port til trådløse router, og i den forwarde port til pc? 7. Ja, men min computer er knap 2 år gammel, derfor jeg gerne vil finde ud af om den understøtter det.
jeg kan anbefale linksys http://www.dataworld.dk/index.php?sideid=shop&vare=1441 den er både sikker og nem at sætte op. hvis du vil have et sikkert system så skal du sætte routeren op til kryptering og tilslutte MAC filteret så man låser netværket fra andre udefra. Stabiliteten kan varriere hvor man sætter den, feks hvis man skal bruge den i kælderen og man sætter routeren på 1 sal, så bliver der lidt nedsat hastighed. Men det er ikke noget der forhindre internet adgangen, det er kun hvis du skal overføre filer fra en pc til en anden. Hvis du har en gammel router kan du snildt sætte den til, du skal så bare sikre dig at dit nye router netværk bruger Ipaddresser 192.168.2.1 for at undgå konflikter, jeg vil for nemhedens skyld nok anbefale man bruger en router til hele netværket (det kommer an på hvor meget sikkerhed man også vil have og har behov for)
Bliver netværket på den alm. router mere usikkert af at man kobler en trådløs router til. Kan folk, hvis de kan, komme ind gennem den trådløse og ind i resten? Sådan så man ligeså godt kan bruge trådløst til det hele?
Kan man let ændre ip'en til 192.168.2.1 i routeren?
mht til det trådløse netværk så kan man som tidligere beskrevet lukke af for andre via krypteringen og MAC filteret, det er nok det sikreste man kan lave et trådsløst netværk. Har du meget fortrolige oplysninger så hold dem langt væk fra netværk :-)
om det er nemt at sætte routeren op til 192.168.2.1 det afhænger lidt af routeren. Normalt kan du tildele de IP addresser du har behov for så; nej der burde ikke være svært. Men overvej hvor meget sikkerhed du har behov for, som jeg nævnte så er det også mere for din egen nemheds skyld (og så er der en boks mindre, det plejer konen at blive glad for at høre ;-)
hvis den kan kryptere 128 bit så er det den seneste standard, men der kommer noget helt nyt inden længe som vistnok er 256 bit, men jeg er absolut ikke sikker :-)
men ja du kan slutte din PC over det trådløse og kryptere det, men hvor mange bit det afhænger af hvilket net kort der sidder i din bærbare
ved at se inde i opsætningen (start->kontrolpanel->netværksborbindelser->højreklik på din trådløse netværksforbindelse og vælg egenskaber der finder du krypteringen på kortet (eller du kan som regel vælge hvilken kryptering du vil køre WEP ect. )
jeg tror bare betegenlsen af wireless menes det samme. men Access point er kun et "adgangspunk" dvs ingen router/firewall mv. access pointet er kun en tilgang til sin alm kabel router via trådløs eller kan fungere som en ekstra forlænger antenne til eksisterende system
jeg har haft sat denne her op hos en ven (http://www.dataworld.dk/index.php?sideid=shop&vare=1441) og den har firewall, router og mulighed for kryptering. Den kan også låse for MAC addresserne så det kun er de maskiner man kender der kan tilgå netværket. Jeg syntes den er nem at gå til.
de andre kan jeg ikke svare for da jeg ikke kender den lille forskel mellem dem.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.