Avatar billede tatsudoshi Nybegynder
18. april 2006 - 15:37 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Land og postnr vælger

Jeg sidder og skal lave en form, hvor man vælger land, derefter indtaster et post nummer, hvorefter den selv skal sætte bynavnet i et input felt.

Men jeg kan ski ikke rigtig hitte rundt i det.

Hvordan vil I foreslå at gøre det?

Mvh. og tak for hjælpen :)
Avatar billede softspot Forsker
18. april 2006 - 16:22 #1
Du kan gøre det på flere måde.

1. overfør data til klienten som et stort array i javascript og slå op i dette på klienten. Dette er en dyr metode på selve loadtidspunktet, men hurtigt når det skal bruges.

2. lave en iframe som kalder serveren med nogle parametre (land og postnr). iframen returnerer så du relevante værdier til siden, som så kan sættes ind.

3. brug AJAX der gør lidt det samme som iframe, bare på en mere "hip" måde (med et httprequest).
Avatar billede horsmark Nybegynder
18. april 2006 - 16:30 #2
Jeg har bygget følgende form til TDC hvor der er postnummer indsætning:
http://privat.tdc.dk/telefoni/ip/bestil/index.php (side 2)
Avatar billede tatsudoshi Nybegynder
19. april 2006 - 14:14 #3
lukker.

softspot: jeg har benyttet mig af en anden metode, hvor jeg henter først et lande-array, som jeg lægger i en select box. Ved onblur på post nummer inputten, henter jeg den by, post nr passer til, ud fra landet. men tak for hjælpen da :)

horsmark: finno, men kan ikke helt se hvordan det hjælper mig. og der er i øvrigt en fejl i dit script. hvis man først indtaster et post nr og derefter sletter byen, sletter et ciffer og taster det samme ind igen, kommer der ikke en by frem.
Avatar billede tatsudoshi Nybegynder
19. april 2006 - 14:16 #4
blah
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester