Avatar billede tatsudoshi Nybegynder
18. april 2006 - 15:49 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

hjælp til getElementById og javascript

Jeg har ledt en del på google efter en liste over hvad man kan sætte efter en 'document.getElementById().<HER>', men synes ikke jeg kan finde nogen dokumentation over hverken javascript (altså fra dem som udvikler det) eller hvad der kan hives ud af en getEle...

Mvh og tak for hjælpen.
Avatar billede fennec Nybegynder
18. april 2006 - 15:54 #1
Det er afhængig af hvilken type element den henviser til. Hvorfor du nok ikke har kunne finde en liste. F.eks har du en "action" på form elementer med det har du ikke på en div:

document.getElementById("enForm").action = "en url" <-- OK
document.getElementById("Div").action = "en url" <-- Giver fejl

Du skal derfor IKKE lede efter en liste til getElementById, men en liste til det enkelte element.
Avatar billede softspot Forsker
18. april 2006 - 15:57 #2
Det er en funktion som finder elementer i browserens DOM (i nyere browsere i det mindste). Så hvad du kan sætte efter funktionen afhænger i høj grad af hvilket element du ender med at finde. Generelt vil jeg ikke anbefale dig at bruge den genvej, da den "forplumrer" læsbarheden af din scriptkode (det er svært nok at tyde script i forvejen, så der er jo ikke nogen grund til at gøre det endnu sværere :)).

Eksempel på getElementById:

<html>
<head>
<script type="text/javascript">
window.onload = function() {
  var elm = document.getElementById('test');
  if(elm)
    alert("elementet med id: " + elm.id + " fandtes.");
  else
    alert("elementet kunne ikke findes.");
}
</script>
</head>
<body>
<div id="test">Dette er elementet som skal findes</div>
</body>
</html>
Avatar billede tatsudoshi Nybegynder
18. april 2006 - 16:02 #3
fennec: mange tak! så kan jeg bedre forstå jeg ikke finde noget :)
du smider et svar hvis du vil  have points.

softspot: tak, men man kan ikke udelukke en funktionalitet, bare fordi det gør koden svær at læse. den er der jo af en grund. og jeg har brug for den. men tak alligevel.
Avatar billede softspot Forsker
18. april 2006 - 16:11 #4
Funktionaliteten bliver jo heller ikke udelukket, du kan jo stadig opnå samme resultat, bare på en mere læsevenlig måde. Det var bare et erfaringsbaseret råd :)
Avatar billede fennec Nybegynder
18. april 2006 - 16:11 #5
Bruger desuden selv MSDN til at slå dem op på, da jeg ikke har kunne finde en bedre. Der skal man bare være opmærksom på et der kan være IE only ting.

Her finder du objektet:
http://msdn.microsoft.com/workshop/author/dhtml/reference/objects.asp?frame=true

F.eks en DIV:
http://msdn.microsoft.com/workshop/author/dhtml/reference/objects/div.asp

Alle dem der står under "Property" er dem du kan bruge på en div.
Avatar billede tatsudoshi Nybegynder
19. april 2006 - 14:16 #6
softspot: okay, så forstår jeg ikke helt dit svar :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester