Avatar billede jih Nybegynder
22. april 2006 - 20:29 Der er 13 kommentarer og
1 løsning

explorer vises ikke

Hej,

jeg har en ven, der har lidt af et problem med sin computer..

alt virker fint, indtil man har logget ind.. der vises explorer ikke.. windowslogo-knappen virker ikke (siden explorer ikke kører).. Det eneste man kan se er baggrundsbilledet, og for at åbne programmer, må man trykke ctrl+alt+del - nyt job og vælge det der.. Så vidt jeg ved, kan man heller ikke åbne nogle windows programmer.. han får åbnet spil, winamp og alt det der, men ingen mapper.. explorer kan ikke åbnes, og iexplore virker heller ikke (disse to er de eneste windows programmer jeg har prøvet - uden cmd, som virker)..

Jeg har prøvet at køre en windows-reparation igennem, men uden resultat.. Det eneste der skete, var at det nu tager længere tid at komme frem til skærmen, hvor man vælger brugere ("Windows starter..."), og at logge ind ("indlæser dine personlige indstillinger...")

Hvis det hjælper, kan jeg sige at problemet opstod en dag, hvor jeg sad ved computeren, og gjorde noget jeg gør ved min egen computer tit, for at den skal køre bedre - lukkede explorer.exe via joblisten og startede igen via "nyt job" i joblisten.. Der ville explorer bare ikke starte igen..

Nogen der har oplevet eller læst om det her før..? eller bare nogen der har nogle idéer, om hvad der kan gøres..?

På forhånd tak..
Avatar billede retaxes Nybegynder
22. april 2006 - 21:35 #1
prøv med en Repair


1:Det første du skal gøre er at boote op på din Windows XP/2000 CD, husk at din bios skal stå til at være first bootdevice cdrom.
Når den har installeret nogle foreløbige filer skal du;

2: springe det første tilbud om repair i Consolemode over og fortsætte din installation (nyinstallation)

3: Nu kan du så vælge hvilket drev din nye installation skal ligge på og her er det gerne dit C drev.

4: Og nu fortæller den dig der er et styresystem på dette drev og om du vil slette det (L) eller du vil lave en repair (R) - det er her du skal trykke på R.

5: Og du vil nu se at den laver en helt ny installation men det dejlige er bare den beholder alle dine indstillinger og dit skrive bord intakt men nu har du sluppet for alle dine fejl og mangler.

6. Gå ud og lav kaffe.
 

7:PS husk at have din CD-Key klar, denne skal bruges da det jo er en "nyinstallation"

HUSK endvidere at alle updates og Service packs forsvinder ved en Repair, de skal installeres efterfølgende.


http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;Q315341
.......................................................................................................................................

Man kan komme ud for at miste data eller programmers opsætning efter geninstallering, reparation eller opgradering af Windows XP, hvis den er preinstalleret OEM version.
Det er informationen placeret i mapperne: All Users, Default User, Start menu, Startup group og Shared Documents som mistes.

Det sker blandt andet, hvis man benytter en af følgende scenarier :

1. Man geninstallerer XP til samme mappe eller foretager en in-place opdatering

2. Man reparerer XP ved hjælp af boot fra CD'en og herefter vælger R (Repair)

3. Man opgraderer OEM versionen til en fuld retail version

Årsag: Når man først starter en preinstalleret OEM version af Windows XP, oprettes der følgende fil: %Windir%\System32\undo_guimode.txt.
Den er årsagen til, at ens data og opsætninger mistes, hvis en af ovennævte muligheder foretages.

For at løse problemet, slet eller omdøb da "undo_guimode.txt" filen FØR man geninstallerer, reparerer eller opgraderer.

Kilde: Resten
Avatar billede jih Nybegynder
22. april 2006 - 21:54 #2
det var lige det jeg skrev.....

"Jeg har prøvet at køre en windows-reparation igennem, men uden resultat.. Det eneste der skete, var at det nu tager længere tid at komme frem til skærmen, hvor man vælger brugere ("Windows starter..."), og at logge ind ("indlæser dine personlige indstillinger...")"

den repair jeg kørte var på nøjagtig samme måde som du beskrev.. andre forslag..?
Avatar billede serverservice Praktikant
22. april 2006 - 21:54 #3
Du skriver "Hvis det hjælper, kan jeg sige at problemet opstod en dag, hvor jeg sad ved computeren, og gjorde noget jeg gør ved min egen computer tit, for at den skal køre bedre - lukkede explorer.exe via joblisten og startede igen via "nyt job" i joblisten.. Der ville explorer bare ikke starte igen.."

Det ville da hjælpe hvis du fortæller hvad det der "noget" dua har gjort er for noget ? *s

Ellers prøv lige at geninstallere IE f.x. herfra http://intern.sdu.dk/it-service/tjenester/ftphotel/ftpindhold/
Avatar billede retaxes Nybegynder
22. april 2006 - 22:12 #4
oh, sorry, det overså jeg.

Har du prøvet med en Systemgendannelse?
Avatar billede jih Nybegynder
22. april 2006 - 22:14 #5
eh... forklaringen kommer efter "-" .. (jeg) "lukkede explorer.exe via joblisten og startede igen via "nyt job" i joblisten.. Der ville explorer bare ikke starte igen.." - det er hvad jeg gjorde :)

jeg kan ikke geninstallere ie på hans computer, siden windows ikke virker.. og kan ikke få adgang til nogle mapper eller internetsteder på nogen som helst måde..
det virker ellers usandsynligt at ie skal være grunden til at explorer ikke vises overhovedet? man kan ikke se "bundlinien" .. altså, der hvor startknappen ligger..
Avatar billede jih Nybegynder
22. april 2006 - 22:14 #6
retaxes -> jeg kan ikke komme ind til systemgendannelse, siden windows ikke virker ordentligt.. explorer vises ikke..
Avatar billede serverservice Praktikant
22. april 2006 - 22:20 #7
Prøv at genstarte i fejlsikret med netværk (ved at trykke f8 ved opstart)
Ja jeg ved de lyder utroligt, men geninstallation af IE vil reparere stifinder - explorer.
Kan du ikke det må du forsøge sfc /scannow fra cmd - den vil reparere dll cachen
Avatar billede jih Nybegynder
22. april 2006 - 22:24 #8
dannyboyd -> det vil jeg prøve.. tager nok derhen her i aften, så kan jeg prøve der :)

"sfc /scannow" havde jeg tænkt mig at prøve, men jeg kunne ikke helt huske hvad det var man skrev.. og jeg troede man skrev det i "kør" og ikke konsollen.. anyway, det prøver jeg i hvert fald, hvis det andet ikke virker :)
Avatar billede retaxes Nybegynder
22. april 2006 - 23:11 #9
man kan også lave en systemgendannelse lige inden WinXP går i gang, tryk på F6 eller F8 så kommer du i dialog inden Windows starter, vælg Sidst fungerende Windows.
Avatar billede jih Nybegynder
23. april 2006 - 01:44 #10
jeg har lige prøvet sfc /scannow, systemgendannelse og fejlsikret tilstand..

sfc /scannow:
-Startede med at kontrollere om alle filerne var intakte eller noget lignende, men gik ikke videre derfra.. ingen resultater

fejlsikret tilstand / systemgendannelse
- jeg fik valgmuligheden når jeg loggede på at enten blive ved med at være i fejlsikret tilstand eller bruge systemgendannelse, hvor jeg prøvede systemgendannelse, og intet gendannelsespunkt var der.. ved ikke om det kan være pga. explorer's manglende "tilværelse", eller om det er fordi det har været slået fra hele tiden.. jeg ved ikke noget om det, og det gør ejeren af computeren heller ikke.. når jeg så trykkede annullér, var det det samme som før (med baggrundsbilledet), men nu kun med "fejlsikret tilstand" i hvert hjørne og sort baggrund.. explorer/iexplore ville stadig ikke åbnes - heller ikke via joblisten eller cmd..

det kan også lige siges, at hvis jeg kigger på hvor mange processer der kører, er tallet det samme, også når jeg lige starter explorer/iexplore, men hvis jeg bliver ved med at starte dem (alt+n (nyt job) - enter (explorer / iexplore) - repeat), vokser processantallet med et, og går ned til det samme igen efter ca. 1 sek..
Når jeg åbner explorer, kan jeg lige se "linien i bunden" i under et sekund, før den forsvinder igen.. håber det hjalp til at "clarify" problemet.. :)
Avatar billede jih Nybegynder
23. april 2006 - 01:47 #11
retaxes -> jeg vil prøve dit forslag imorgen.. :) - jeg ville ellers være glad for evt. andre forslag, så jeg kan prøve flere ting på én gang, siden vi bor et godt stykke fra hinanden.. :)
Avatar billede serverservice Praktikant
23. april 2006 - 08:53 #12
Download Ie fra mit link og brænd det på cd.
Installer pakken på pcén - hvis nødvendigt i fejlsikret
Avatar billede jih Nybegynder
24. april 2006 - 20:52 #13
hvordan installerer jeg IE fra en cd, når jeg ikke kan åbne mapper? tror du man kan gå ind i nyt job og vælge stien der? (fx "E:\Setup.exe") ?
Avatar billede jih Nybegynder
02. november 2006 - 13:50 #14
ingen løsning fundet.. kunne ikke køre setup.exe, fordi det kører gennem et microsoft-baseret installationsprogram, eller noget.. han har valgt bare at købe en ny computer.. lukker..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester