24. april 2006 - 13:07Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Hvordan fjerner jeg "museklik lyde"
For nylig fik jeg anskaffet mig et kabel, der gør mig i stand til at høre musik fra pc'en ud over mit stereo anlæg. Det er rigtig lækkert, men til gengæld er det rigtig irriterende, at min musik bliver akkompagneret af musikklik lyde, når jeg trykker mig rundet på min pc.
Jeg har bidt mærke i, at man under kontrolpanel --> Lyde og lydenheder under fanebladet Lyde kan vælge lydtemaet "Ingen Lyde". Hvis man gør det slipper man også af med museklik lydene, men til gengæld skal man leve med irriterende og primitive "blip/blop" lyde, når man har modtaget en ny e-mail. Kan det virkelig passe, at det er konsekvensen af at vælge "Ingen Lyde"? Er det ikke muligt at slippe for museklik lydene samtidig med, at man ikke belemres med de primitive "blip/blop" lyde ved modtagelse af nye e-mails?
Jeg krydser i hvert fald fingre for, at det kan lade sig gøre på den ene eller anden måde.
gå i kontrol panelet > lyde > under windows katagorien finder du new mail notifikation (notify.wav) jeg har ikke lige en på dansk . klip på navn og scoll op og vælg ingen
Hmm er du sikker på at du korrekt har valgt ingen lyde? Prøv at scroll ned af listen. Jeg har oplevet at et program ignorer "ingen lyde". Så du må fjerne de enkelte lyde hver for sig på listen.
Ellers ta' et kig i indstillingerne for dit mailprogram -- mon ikke man kan fjerne lyden der?
Kender nemlig godt selv det der med musik fra computeren. En anden fordel er at Windows ikke skal loade alle de wave-filer i hukommelsen under opstart.
Først forsøgte jeg med at gå i kontrolpanelet for at vælge lyde og under Windows kategorien finde frem til new mail notification (ny postmeddelelse på dansk). Der valgte jeg så lydtema: ingen lyde, men efterfølgende kom der alligevel en lyd, når jeg modtog nye mails. Derfor forsøgte jeg mig i stedet med vejmands forslag. Egentlig har jeg Thunderbird som mailprogram, men jeg kunne alligevel følge vejmands instruks for Outlook Express. Det virkede nemlig, når man via mailprogrammet tvinger pc'en til at lade være med at afspille lyde ved modtagelse af nye mails!
Vejmand, du bedes skrive din kommentar som et svar, så jeg kan tildele dig point.
I andre skal imidlertid også have tak for Jeres forslag til, hvordan man kommer problematikken med lyde ved modtagelse af mails til livs.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.