Avatar billede den33 Nybegynder
26. april 2006 - 11:30 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

pxe på manndrake 9.2

hvordan check jeg om min pxe boot på mandrake 9.2 er kompatible med en sata disk. og hvis den ikke er hvordan sætter jeg den op til det.

jeg er meget noob indfor linux. så bære lige over med mig.


mvh den
Avatar billede keld_simonsen Nybegynder
26. april 2006 - 20:00 #1
Jeg er ikke rigtigt med. På hvilken maskine kører du SATA? På den maskine du skal boote med pxe?
Og hvorfor kører du Mandrake 9.2? Den er over 2 år gammel og bliver ikke længere opdateret.
Avatar billede den33 Nybegynder
19. juli 2006 - 11:06 #2
du må undskylde den al for sene tilbage melding.
Jeg køre sata, på mine klient maskiner.
Min server er en mandrake 9.2
mit problem er at, mine klient maskiner ikke kan se min server når jeg pxe booter.
så jeg kan ikke give dem et nyt image.
problemtet er først opstået efter der er kommet sata disk i klient maskinerne.
de maskiner der stadig har IDE disk kan sagtens pxe boot.
Det virke som om server ikke kan genkende den disk den skal ligge det nye image på.

mine klient maskiner er alle windows xp pro. det er kun server der er linux-
jeg har ikke meget forstand på linux, så jeg tør ikke opgrader mandrake 9.2, da jeg er bange for at miste en masse filer. f.eks wol.
Avatar billede keld_simonsen Nybegynder
19. juli 2006 - 14:07 #3
hvad er wol? wake on lan?

Hvad bruger du pxe til? Normalt bruger man det til at boote et image til en tynd klient.

hvad booter du på de tynde klienter?
Windows? Hviklen version?

Er du sikker på at windows-klienterne ikke kan se din linux-maskine?
Det kan godt være at linux-maskinen kan ses, men at den tynde klient ikke kan boote det image som den får over fordi der ikke er drivere til sata-diskene.

Prøv at kør noget debug på pxe. pxe skulle boote lige meget hvad slags disk du har i maskinerne. Evt tag sata-disken ud? Så kan det ikke være noget med konflikt med disken. Og pxe skulle kunne køre uden disk.

men hvorfor køre tynde klienter hvis du har en hurtig sata-disk?
Avatar billede den33 Nybegynder
27. juli 2006 - 10:02 #4
jeg har ikke tynde klienter, men rigtige computer.
Når jeg engang imellem skal ha nyt image på min maskiner (ca.50) skal de pxe-boot op til serveren, hvorefter at serveren, ved hjælp af dette program http://www.partimage.org/ finder disken. og smider et nyt image ned på den.
problemet er at, servere/partimage ikke kan se sata disken. ifølge http://www.partimage.org/  er den kompatible med sata, så der skulle der ikke være noget problem der.
jeg kan sagtens fange serveren, og programmet starte op, men ved en IDE disk vil den så vise hvilke diske der er tilrådighed. Men ved sata disken viser den bare ingenting. (ingen diske tilrådighed)
du har måske ret i det med sata driver, men er det på servere der skal ligge en sata driver, eller er det på klinten.

hvis du har andre forslag til hvordan man nemmest smide image ned på klienter så er jeg åben.
Avatar billede den33 Nybegynder
05. januar 2007 - 14:11 #5
lukket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester