03. maj 2006 - 11:33Der er
1 kommentar og 1 løsning
Service vedr. C5
Jeg ønsker at oprette en service på en WS 2003 der kalder C5, når serveren startes. Er det muligt at kalde C5 via en service og er der noget specielt man skal tage højde for?
Det kan du nok ikke. Problemet er at du som service logger på med en systemkonto, der ikke er oprettet i C5 - og systemkontoen ikke kan oprettes. Hvad er behovet? Det er vel ikke for at C5 kører, men en funktion?
Der skal stå en C5 åben som afvikler en batchkørsel. Men så må jeg bruge startgruppen på serveren i stedet. Det andet var bare bedre, da det ikke kræver at nogen logger ind på serveren.
Tak for kommentarer på det med en service på serveren.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.