Avatar billede aspii Nybegynder
07. maj 2001 - 16:53 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

Opsætning af Netværksprinter fra statisk IP til DHCP - HP 4000 N

Hej.

Vi har tidligere kørt med statiske IP adresser på vores NT netværk (Windows NT 4.0 Server).

Men nu har vi sat et nyt netværk op med en ny server (Small Business Server 4.5).

Da jeg havde nogen problemer med at finde vores HP printere på netværket, kom vores gamle Administrator og hjalp mig med at få dem installeret.
Han gav dem dog en statisk IP adresse (som vi kørte med i hans tid), men det har efterhånden givet os nogen små problemer..

Mit spørgsmål er derfor:
Hvordan configurerer man printeren til at køre med DHCP (både på Serveren og på Printeren) fra at have kørt statisk IP?
Avatar billede aspii Nybegynder
07. maj 2001 - 16:54 #1
Printerene er iøvrigt model HP4000N ! :o)
Avatar billede victor44 Nybegynder
07. maj 2001 - 17:01 #2
Du går ind i printerens konfiguration og fortæller den at den skal bruge DHCP.
Det er normalt en dårlig ide at tildele printere ip adresser tilfældigt.
Jeg ville lave et scope på DHCP serveren hvor der var et område defineret til maskiner der skal bruge statisk ip.
Hvis du absolut vil have at printeren får sin ip fra DHCP\'en så reserver en adresse til den så den altid får den samme ip.
Det vil spare dig for mange problemer.

Avatar billede Techwork Praktikant
07. maj 2001 - 17:35 #3
Det er altså klart at fortrække, at printere har fast IP.

Jeg vil nok forslå at du lave en exclude i dit DHCP scope, således at printeren altid har en fast IP, som der ikke bliver delt ud af til PC\'erne.
Avatar billede aspii Nybegynder
21. juni 2001 - 14:41 #4
Tak skal i have.
30 point til hver :)
Håber at det er OK :)
Avatar billede victor44 Nybegynder
21. juni 2001 - 21:03 #5
Fint
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester