24. maj 2006 - 14:44Der er
13 kommentarer og 1 løsning
FF 1.5.0.3 åbner ikke popups korrekt
Hej eksperter.
Er der nogen der ved hvorfor min Firefox ikke vil åbne popups korrket? - med det mener jeg at den selv vælger at "skære" af indholdet i venstre side. - f.eks. er et popup vindue 800 px bred, men firefox åbner kun 567px af det og resten kan jeg så ikke se. Er det en kendt fejl der kan løses ?
Koden ? - det er ikke en hjemmeside jeg laver... det er generelt for alle popup vinduer jeg åbner med firefox. - f.eks. hvis jeg åbner galleri på ekstrabladet viser den kun 2/3 af selv indholdet.
hvis du går på www.eb.dk - vælg gallerier og så vælg et galleri, det popper frem og åbner ikke som det skal... - jeg har lavet nogle eksempelbilleder så du/i kan se hvad der sker.
Ja, det ser ret underligt ud! Præcis hvorfor det sker, har jeg desværre overhovedet ingen ide om.
Men nu skal du høre her: Hvis problemet ikke løser sig af anden vej, så kan jeg ihvertfald hjælpe dig med en total afinstallation af FF, så du kan geninstallere FF (en total afinstallation er nemlig ikke så nemt, som man skulle tro). Fordi, FF opfører sig ikke sådan her hos mig - og det burde FF heller ikke gøre.
Det skal nok lige siges at jeg har en del extensions installeret, så jeg vil ikke udelukke at det kan være en af dem der gør det. Men jeg har haft problemet før, ikke bare i denne version af FF. - Men jeg vil lige undersøge om det er en af de exstenstions jeg har installeret der er grunden.
Jamen så blev jeg så meget klogere: - Ved brug af udelukkelsesmetoden fandt jeg frem til at det var den extension der hedder Foxytunes der var sønderen. Meget overraskende, eftersom den ikke har noget med vinduestørrelser at gøre.. - den ligger bare nogle ekstra features, så man kan styre forskellige afspillere fra sin statuslinie. - men om ikke andet var det løsningen at disable den.
Det var placeringen af foxytunes der udgjorde problemet. - da den var placeret i højre hjørne af min statusbar sker der åbenbart en fejl, når siden skal loades og extensionen er længere en popuppens tilladte bredte, så trækker exstensionen sig sammen og udgør kun et ikon. Men trækker så åbenbart resten af "højre kant" med sig, når den folder sig sammen.
Ok fair nok :D - jeg vil alligevel gerne takker for jeres deltagelse. :D
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.