Har lidt bøvl med noget så simpelt som en session. Det kode i ser nedenfor er til når en profil vises, så lægges tallet 1 til det tal den henter fra databasen, og smider det ind igen. Det er statistik over hvor ofte profilen bliver besøgt og afvikles hver gang en besøger den, men desværre kan man abre sidde og refresh browseren og på den måde få den mest besøgte side rimeligt hurtigt.
Når jeg æaver det som vist herunder opdaterer den godt nok kun en gang, men det gælder desværre for samtlige profiler. Mit spørgsmål er, hvordan får jeg det lavet så man kan besøge alle profilerne en gang og altså ikke kun en enkelt profil. (har prøvet at bruge id som session, men det funker sq ik.
$id = $_GET['id'];
session_start();
if(!$_SESSION['$id']) {
$rawdisplay = mysql_query("select * from bandpages where id='$id' AND accept='2'"); while ($data = mysql_fetch_array($rawdisplay)) {
$displayno = $data['displayno'] + 1;
mysql_query("update bandpages set displayno='$displayno' where id='$id'") or die(mysql_error());
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Slettet bruger
30. maj 2006 - 16:15#1
Prøv med den her: <?php $id = $_GET['id']; session_start(); if(!$_SESSION['visitedprofiles'][$id]) { mysql_query("UPDATE bandpages SET displayno = displayno + 1 WHERE id = '".mysql_escape_string($id)."'") or die(mysql_error()); $_SESSION['visitedprofiles'][$id] = true; } ?>
Sig til hvis du vil have forklaring, men det er en god øvelse selv at regne andres kode :) Derudover skal du også huske at escape - eller på andet måde sikre - den data du modtager udefra. Eller kan man hacke din database med dit script, og fx højne antal visninger af alle profiler med 1. Som du kan se har jeg også optimeret dine SQL queries en smule. I stedet for at: - trække data ud - Lægge 1 til - Putte data ind
ej det behøver du sq ik, den er rimeligt indlysende efter et hurtigt kig, men endnu engang tak:)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.